LAJMI I FUNDIT:

Për herë të tretë, Istogu shpallet kampion i Kosovës në hendboll në konkurrencën e femrave

Për herë të tretë, Istogu shpallet kampion i Kosovës në hendboll në konkurrencën e femrave
(Foto: kosovahandball.info)

Hendbollistet e Istogut e kanë mbrojtur titullin e kampionit të Kosovës. Në finale të ‘play-offit’, Istogu fitoi 2-0 ndaj Vushtrrisë.

Ndeshja e dytë finale u luajt të mërkurën mbrëma në Vushtrri, ndërsa Istogu fitoi me rezultat 35:28.
Kupën e kampionit për kapitenen e Istogut, Albina Rugova, e kanë ndarë zëvendës-ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Daulina Osmani dhe presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini.

Skuadra e drejtuar nga Faruk Shala, Istogu, e ka përfunduar kampionatin me të gjitha fitore. Të mërkurën në ndeshjen përfundimtare nisi herët shkëputjen. Në pjesën e dytë epërsia e istogaseve ishte vazhdimisht e lartë.

Hendbollistet kryesisht të reja të Vushtrrisë kanë bërë përpjekje maksimale, por cilësia ishte në anën e mysafireve nga Istogu. Istogu më herët ka fituar edhe Kupën e Kosovës, ndërsa tani i ka tre tituj të kampionit të Kosovës. Të parin e ka fituar në vitin 2019. Istogu ka dominuar gjatë gjithë edicionit dhe tani i gëzohet dy trofeve.

Tainara Luna Goncalves ishte më efikasja tek Istogu me tetë gola. Gjashtë i kishte Arlinda Dinarica, ndërsa pesë i shënoi Dayane Pires Da Rocha. Kontribut kanë dhënë të gjitha hendbollistet.

Te Vushtrria, Burneta Rama i shënoi dhjetë gola. Shtatë i kishte Agnesa Hysa e pesë Gentiana Basholli.

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori