Bolt nuk doli i pari në gjysmëfinale, por kualifikohet në finale

Usain Bolt nuk ka arritur të dalë i pari në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të Atletikës në Londër, në garën në 100 metra.

Megjithatë, njeriu më i shpejtë në botë ia doli që të siguronte kualifikimin në finale të kësaj gare.

Asnjëherë më parë nuk ka humbur një gjysmëfinale në 100m (AP)

Xhamajkani mbeti vetëm 0.01 sekondë prapa amerikanit Christian Coleman, i cili e fitoi garën (gjegjësisht 9.98 sekonda ndaj 9.97 sekonda).

Kjo është hera e parë që Bolt humb një gjysmëfinale në një kampionat botëror apo Lojëra Olimpike. Nuk ka dyshim se kjo gjë nuk i ka pëlqyer.

Coleman është vetëm 21 vjeçar dhe sapo ka nisur garat profesionale, pasi fitoi në Kampionatin NCAA në garat në 100 dhe 200 metra.

Gara e të shtunës ishte e para kundër Bolt, i cili mban rekordin botëror në 100 metra (9.58 sekonda) dhe është tetë herë fitues i medaljeve të arta olimpike dhe 11 herë kampion bote. /Telegrafi/

Zinedine Zidane ‘një hap larg’ emërimit si trajner i gjigantit të njohur evropian

E ardhmja e Guardiolës tek Man City në dyshim – një emër i ri del favorit për ta zëvendësuar atë

"Çfarë mund të kishim bërë?! Ai donte të largohej" - Guardiola flet për për golashënuesin më të mirë të Ligës Premier

Jo vetëm mes Gundogan dhe Araujos – zënkat e mëdha mes shokëve të skuadrës në historinë e sportit

Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll