LAJMI I FUNDIT:

Pendarovski: Me ndryshimet në Kodin Penal, Gruevski nuk kthehet në Maqedoni

Pendarovski: Me ndryshimet në Kodin Penal, Gruevski nuk kthehet në Maqedoni

Presidenti Stevo Pendarovski në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, i pyetur për ndryshimet në Kodin Penal me të cilat zvogëlohen dënimet për veprën keqpërdorim i detyrës zyrtare, tha se “me ndryshimet e fundit në Kodin Penal, Nikolla Gruevski, nuk do të kthehen në Maqedoni”.

“Unë pretendoj, deri më tani nuk është kthyer, për shkak të këtyre ndryshimeve nuk do të kthehet, kjo është e sigurt”, tha Pendarovski.


Megjithatë, Pendarovski nuk mund të garantojë një skenar se Gruevski do të sillet para drejtësisë në rast se ai kthehet në vend.

I pyetur se çfarë mesazhi pret nga pala amerikane pas qëndrimit të Departamentit të Shtetit për ndryshimet në Kodin Penal se korrupsioni mund të dëmtojë aspiratat e Maqedonisë së Veriut, Pendarovski thotë se ky qëndrim i qeverisë amerikane nuk vjen direkt pas ndryshimeve në Kodit Penal, por që kto tashmë ishin qëndrime të njohura edhe nga përfaqësuesit evropianë. Ai pajtohet se shteti nuk bën përpjekje të mjaftueshme për të ulur korrupsionin.

I pyetur se pse i lejoi ndryshimet në Kodin Penal, Pendarovski tha se “sepse vetë përmbajtja e ndryshimeve nuk e provokon korrupsionin”.

“Teksti i ligjit thotë se dënimet për vuajtjen e burgut janë zvogëluar minimalisht, domethënë nuk hiqen dhe nuk ka amnisti, dhe së dyti zgjerohen bazat dhe lehtësohet procedura për konfiskimin e pasurisë”, thotë Pendarovski në intervistën.

Ai mendon se problemi kryesor qëndron në moszbatimin e ligjeve, aplikimin selektiv të tyre apo “përpjekjet për të gjetur ‘vrima’ në ligjet”.

Në trend Lajme

Më shumë
Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Drejtësi
Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Drejtësi
Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Drejtësi
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Drejtoresha e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj tregon si ndodhi vrasja e gruas nga ish-bashkëshorti i saj

Drejtoresha e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj tregon si ndodhi vrasja e gruas nga ish-bashkëshorti i saj

Lajme
300 euro gjobë, tre pikë negative dhe ndalim vozitje për tre muaj për shoferin që bëri tejkalim të shpejtësisë

300 euro gjobë, tre pikë negative dhe ndalim vozitje për tre muaj për shoferin që bëri tejkalim të shpejtësisë

Lajme
Kalo në kategori