Pushtimi i vazhdueshëm i Ukrainës sigurisht që ishte një nga temat e edicionit të 75-të të ndarjes së çmimeve të filmit, BAFTA Awards – kjo pasi organizatorët ofruan mbështetje duke lejuar nikoqiren Rebel Wilson që të drejtojë gishtin e mesit ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Në tapetin e kuq, megjithatë, tundimet e qarta ndaj krizës ishin të pakta dhe shumë larg — megjithëse shumë të pranishëm mbërritën në Royal Albert Hall të Londrës me veshje me ngjyra të errëta dhe të zymta që dukej se pasqyronin gjendjen shpirtërore, shkruan CNN.

Ata yje që iu drejtuan drejtpërdrejt pushtimit, kryesisht e bënë këtë duke përdorur shirita blu dhe të verdhë, siç ishin veshur nga aktorja britanike Jessica Plummer dhe 13-vjeçari Woody Norman, i cili u shfaq përkrah Joaquin Phoenix në filmin “C’mon C’mon”.

Reklama
Reklama
Ndahen çmimet BAFTA 2022 - "The power of the dog" fiton çmimin kryesor Ndahen çmimet BAFTA 2022 - "The power of the dog" fiton çmimin kryesor

Benedict Cumberbatch, filmi i të cilit “The Power of the Dog” u shpall filmi më i mirë, ndërkohë mbërriti në tapetin e kuq me një karficë të flamurit të Ukrainës në xhaketën e tij përpara se t’i thoshte Sky News të Mbretërisë së Bashkuar se ai shpreson të ndihmojë në strehimin e refugjatëve nga konflikti.

Këto janë disa nga paraqitjet më të mira në tapetin e kuq të BAFTA 2022. /Telegrafi/

Benedict Cumberbatch dhe Sophie Hunter (Foto: Stephane Cardinale/Corbis/Getty Images)

Naomi Campbell (Foto: Vianney Le Caer/Invision/AP)

Emma Watson (Foto: Jeff Spicer/Getty Images)

Daniel Kaluuya (Foto: Joel C Ryan/Invision/AP)

Reklama

Florence Pugh (Foto: Karwai Tang/WireImage/Getty Images)

Sebastian Stan (Foto: Mike Marsland/WireImage)