Lionel Messi ishte në më të mirën e tij pasi bëri një performancë drithëruese për të ndihmuar Argjentinën të mposhte Australinë për të vulosur një vend në çerekfinalet e Kupës së Botës “Katar 2022”.

Messi ishte i rëndësishëm nga fillimi në fund, pasi çdo gjë pozitive nga Argjentina erdhi nga ylli i Paris Saint Germain, i cili prodhoi një nga paraqitjet më të mira individuale në historinë e Kupës së Botës.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë hapi rezultatin në minutën e 35-të me një goditje të bukur që përfundoi në këndin e poshtëm të portës.

Messi vazhdoi të shtynte skuadrën e tij përpara dhe të krijonte raste për shokët e tij të skuadrës, pasi ata donin të dyfishonin epërsinë e tyre në pjesën e dytë.

Reklama
Reklama

Julian Alvarez shënoi 2-0 në minutën e 57-të pas një gabimi të portierit të Australisë, Matthew Ryan, ndërsa Socceroos u rikthyen në lojë pas një autogoli të Enzo Fernandez në minutën e 77-të, por Argjentina u mbajt për një fitore jetike.

Megjithëse kishte disa shfaqje individuale premtuese, Messi ishte padyshim më i mirë i të gjithëve në fushë.

Momenti më i mirë:

Goli i Messit ishte pa dyshim momenti i ndeshjes. Pas një pasimi me Alexis Mac Allister, Messi u gjet shkëlqyeshëm në fund nga Nicolas Otamendi. Messi më pas e ktheu topin në rrjetë, duke e bërë atë të dukej shumë e thjeshtë, por ishte gjithçka veçse e lehtë jo. Një përfundim i aksionit vërtetë i shkëlqyeshëm.

Reklama

Vlerësimi i lojtarit: 9.5 nga 10

Reklama

Një performancë pothuajse perfekte nga kapiteni i Argjentinës i jep atij një vlerësim pothuajse perfekt. Të paluajtshme, të paprekshme dhe të pabesueshme janë disa nga superlativat e shumta që mund të përdoren për të përshkruar shfaqjen mahnitëse të Messit. Ai gjithmonë i ka lënë tifozët e futbollit të mahnitur për madhështinë e tij dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë.

Çfarë u tha për paraqitjen e tij

Ndoshta për asnjë çudi, shumë ekspertë po lavdëronin shfaqjen e Messit.

“Messi ka bërë performancën më të mirë individuale që kemi parë në këtë Kupë Bote. Për tifozët, ishte pothuajse si perëndia pas çdo gjëje që ai bënte. Pothuajse po shikonim reagimin e fansave ndaj gjithçkaje që ai bëri”, tha Ferdinand për BBC.

Reklama
Reklama

“Ne jemi me fat që jemi në stadium për ta parë atë. Çfarë paraqitjeje nga ai në pjesën e dytë”, deklaroi ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer.

Vendimi i përgjithshëm

Nuk ka më shumë për të thënë për Messin, ai është thjesht shumë i mirë kur është në disponim. Argjentina do të jetë gjithmonë duke ëndërruar të fitojë kur magjistari i saj i vogël është në fushë.

/Telegrafi/