LAJMI I FUNDIT:

Parandaloni kapsllëkun: Stimulimi natyral i zorrëve që funksionon!

Parandaloni kapsllëkun: Stimulimi natyral i zorrëve që funksionon!

Shëndeti i të gjithë organizmit varet nga funksioni normal i zorrëve

Reklama

Zorrët janë 70% e mbrojtjes së imunitetit tonë. Përveç kësaj, dukja (lëkura, pesha e trupit) varet drejtpërdrejt nga gjendja e traktit tretës, transmeton Telegrafi.

Kapsllëku është një temë që u shkakton shqetësim shumë njerëzve. Por nëse nuk i kushtoni vëmendje këtij problemi, ai vetëm sa përkeqësohet me moshën.

Në vazhdim të këtij teksti janë disa strategji të thjeshta dhe të shpejta që do t’ju ndihmojnë të shkoni në tualet mjaft të qetë.

Receta për kapsllëkun

Ne kemi nevojë për përbërësit e mëposhtëm:

▪ 1 lugë çaji fara kungulli (të papjekura),
▪ 1 kumbull e thatë.

Përbërjen mund ta përgatisni duke i prerë kumbullat e thata me thikë dhe duke i përzier me farat e kungullit.

Përdoreni këtë 3 – 4 herë në ditë.

Një tjetër ilaç i dobishëm për përmirësimin e tretjes është masazhi i barkut me grusht në drejtim të akrepave të orës.

Ushtrimet fizike

Shtrihuni në shpinë, ngrini këmbët drejt dhe bëni lëvizjen “gërshërë” për 2 – 3 minuta. Në të njëjtin pozicion, kryeni ushtrimin “biçikletë” (2 – 3 minuta). Një psherëtimë e thellë. Një nxjerrje e mprehtë e frymës, e cila pasohet nga tërheqja e barkut nga brenda, drejt shtyllës kurrizore. E bëjmë 10 – 15 herë.

Ushtrimet kryhen në mëngjes. Kjo do t’ju ndihmojë që shkuarjen në tualet në mëngjes ta keni më të lehtë.

Komponenti psiko-emocional ndikon edhe në shëndetin e tretjes. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mësoni se si të kontrolloni stresin, të përjetoni emocione pozitive dhe të flini mjaftueshëm.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Kalo në kategori