LAJMI I FUNDIT:

Palmeiras vendos klauzolë masive lirimi në kontratën e Endrick për të larguar Real Madridin

Palmeiras vendos klauzolë masive lirimi në kontratën e Endrick për të larguar Real Madridin

Endrick është talenti i fundit brazilian që po shkakton bujë në botën e futbollit, por çdo klub i mundshëm mund të luftojë kundër një klauzole të madhe lirimi për transferimin.

Në moshën vetëm 15-vjeçare, Endrick tashmë ka skuadrat më të mëdha në Evropë që e shikojnë atë, me Real Madridin dhe Liverpoolin mes emrave të lidhur.

Sulmuesi i ri, i cili mund të bëhet Vinicius Jr i ardhshëm nëse gjen rrugën për në Bernabeu, ka rënë në sy me disa gola të shkëlqyer së fundmi, duke përfshirë një gjuajtje të lirë.

Ashtu si me Vinicius, ai nuk do të jetë në gjendje të shkojë në Evropë derisa të mbushë 18 vjeç, dhe skuadra e tij aktuale Palmeiras shpreson të zgjasë qëndrimin e tij sa më gjatë që të jetë e mundur duke vendosur një klauzolë të madhe transferimi në kontratën e tij.

Klubi dëshiron që ai të nënshkruajë një kontratë profesionale me ta kur të mbushë 16 vjeç në korrik dhe, sipas AS, ata shpresojnë të shtojnë një klauzolë lirimi prej 100 milionë euro për të ndihmuar në shmangien e interesit dhe për të përfituar maksimumin për të kur skuadrat e mëdha duan ta transferojnë.

Raportimi thotë se Palmeiras po përpiqet ta mbajë lojtarin për aq kohë sa të mundet, pasi largimi i tij nga Amerika e Jugut është i pashmangshëm në një moment.

Kostoja dhe rreziqet e përfshira në blerjen e Endrick, 15-vjeçari mbetet objektiv i Real Madridit
Lexo po ashtu Kostoja dhe rreziqet e përfshira në blerjen e Endrick, 15-vjeçari mbetet objektiv i Real Madridit

Nëse ai do të shitej kur të mbushte 18 vjeç, në verën e 2024, për çmimin e klauzolës së lirimit, atëherë ai do të bëhej menjëherë lojtari më i shtrenjtë për t’u transferuar nga Brazili.

Neymar aktualisht e mban atë rekord, pasi një hetim transferimi konfirmoi se Barça pagoi rreth 71.5 milionë euro, por klauzola e Endrick do ta thyente atë.

Neymar is currently the most expensive Brazilian. Image: PA Images

Adoleshenti aktualisht ka shënuar 165 gola në 169 ndeshje në radhët e të rinjve të Palmeiras, duke përfshirë një gol spektakolar solo në fillim të këtij muaji.

Ai ka shkëlqyer në Copinha de Sao Paulo së fundmi, një nga turnetë më prestigjioze për të rinjtë në Brazil, dhe është në rrugë të mbarë për të qenë një yll masiv. /Telegrafi/