LAJMI I FUNDIT:

Osmani – Garibashvili: Presidenca me OSBE-në është e angazhuar në mënyrë aktive në mbështetjen e njerëzve në rajonet e konfliktit

Osmani – Garibashvili: Presidenca me OSBE-në është e angazhuar në mënyrë aktive në mbështetjen e njerëzve në rajonet e konfliktit

Ministri i MPJ-së në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmnai gjatë takimit me kryeministrin e Gjeorgjisë, Irakli GaribashviliPresidenca e OSBE-së angazhohet vazhdimisht dhe në mënyrë aktive me të zhvendosurit, gratë dhe të rinjtë e prekur nga konfliktet, si dhe me njerëzit që jetojnë në zona të izoluara dhe të kërcënuara. Mendimet dhe shqetësimet e tyre janë shumë të rëndësishme, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Reklama

“Në këtë kontekst është edhe mesazhi i Presidencës sonë, “Fjala është për njerëzit”. E inkurajoj pjesëmarrjen aktive në Tbilisi dhe pragmatizmin e vazhdueshëm për t’i avancuar çështjet kyçe dhe për t’i shfrytëzuar të gjitha mundësitë për dialog me qëllimin përfundimtar të përmirësimit të gjendjes së të gjithë personave të prekur nga konfliktet”, tha Osmani në takim me Garibashvilin.

Osmani, theksojnë nga MPJ, përsëriti mbështetjen për zgjidhjen e këtyre çështjeve përmes kanaleve kyçe diplomatike për dialog, duke iu referuar Dialogëve Ndërkombëtarë në Gjenevë dhe Mekanizmit për parandalimin dhe reagimin ndaj incidenteve.

“Po ashtu, OSBE-ja është e përfshirë në mënyrë aktive në prezantimin e masave të reja për ndërtimin e besimit dhe iniciativave për dialog, veçanërisht në lidhje me rininë dhe vendosjen e marrëdhënieve të ngushta me të gjitha palët e interesuara”, tha Osmani.

“Dua ta veçoj bashkëpunimin me Ministren për Pajtim dhe Barazi Qytetare, Tea Akhvlediani, me të cilën pata takim ku diskutuam edhe për avancimin e proceseve për zgjidhjen paqësore dhe të qëndrueshme të konflikteve. Duhet të vazhdojmë në rrugën që çon drejt paqes”, tha Osmani.

Përveç Kryeministrit dhe Ministres për Pajtim dhe Barazi Qytetare, Osmani takoi edhe Kryetarin e Kuvendit të Gjeorgjisë, Shalva Papuashvili, me të cilin biseduan për rëndësinë e ekzistimit të pluralizmit politik për zgjidhjen e çështjeve urgjente./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Siguri
Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Lajme
Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Elfije Boletini
Grupi terrorist erdhi të luftojë në Kosovë, zgjodhi Banjskën si pikë strategjike

Grupi terrorist erdhi të luftojë në Kosovë, zgjodhi Banjskën si pikë strategjike

Lajme
Kalo në kategori