LAJMI I FUNDIT:

Olympiacos mposht në vazhdime Fiorentinën për ta fituar Ligën e Konferencës

Olympiacos mposht në vazhdime Fiorentinën për ta fituar Ligën e Konferencës

Olympiacos e ka fituar Ligën e Konferencës, duke e mposhtur Fiorentinën në vazhdime me rezultat 1-0, pasi koha e rregullt nuk prodhoi gola.

Viola mendoi se kishte shënuar në minutën e nëntë përmes Cristiano Biraghit, por që VAR-i e anuloi për pozicion jashtë loje.

Në minutën e 22-të, skuadra nga Serie A kishte një tjetër rast të artë, por kësaj here Giacomo Bonaventura nuk arriti të mposhtë Konstantinos Tzolakis.

Rastin e parë serioz për Olympiacosin e krijoi Daniel Podence (25’), por portieri i Fiorentinës ishte i vëmendshëm.

Ishte një dominim i lehtë nga Fiorentina në 45 minutat e parë, por që kishte shumë gabime në fazën e sulmit.

Pjesa e dytë nisi me një tempo të qetë, me dy skuadrat që synon të përfitonin nga gabimi i ndonjërës.

Por, me kalimin e minutave edhe rastet për gol u intensifikuan – mirëpo nuk kishte sërish gol.

Christian Kouame krijoi një mundësi të mirë shënimi në minutën e 69-të, ndërsa portieri i skuadrës greke bëri një pritje bravuroze.

Vicente Iborra (80’) i Olympiacosit bëri një harkim brilant në zonë, mirëpo bashkëlojtari i tij që goditi me kokë ishte i pasaktë, pasi topi shkoi ngjitur shtyllës së majtë.

Koha e rregullt e finales së Ligës së Konferencës dhe kështu dy skuadrat shkuan në vazhdime.

Dy herë nga 15 minuta ishin edhe më të varfër, përveç rastit kur Ayoub El Kaabi (116’) përfitoi nga një gabim nga mbrojtja e skuadrës italiane dhe shënoi golin e vetëm të finales për të triumfuar 1-0.

Kështu, Olympiacosi fitoi Ligën e Konferencës, duke siguruar kualifikimin direkt në Ligën e Evropës për sezonin 2024/25. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Anglia në epërsi ndaj Serbisë - gol dhe rekord për Jude Bellingham

Përfaqësueset

"Chiesa dhe Barella mund të luanin edhe në 2006-tën, Dimarcon do ta zëvendësoja menjëherë" - Totti flet pas ndeshjes me Shqipërinë

Përfaqësueset
Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përzgjedhësi i Holandës, Ronald Koeman, neveriti tifozët e futbollit pasi u kap duke futur gishtin nga hunda në gojë

Përfaqësueset
Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A  - ai kushton 30 milionë euro

Real Madridi fut në listën e dëshirave sensacionin e Serie A - ai kushton 30 milionë euro

La Liga
Kalo në kategori