Femrat e “Oceans 8” kanë dëshmuar këtë fundjavë se dinë të vjedhin shfaqjen.

Filmi Warner Bros ishte një eksperiment i fundit i Hollivudit, ku në rolet kryesore u shfaqen aktoret Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Mindy Kaling dhe Rihanna.

Rezultati: një nga 10 hapjet më të mira të vitit deri më tani, sipas zyrtarëve të shitjes së biletave në kinematë amerikane.

Në fakt, “box office” amerikane dhe kanadeze raportojnë për 41.6 milionë dollarë fitimesh, që është një rekord për sa i përket filmave ku protagonist kryesor janë të gjitha femra.

Në vendin e dytë është “Solo: A Star Wars Story”, ku në rolin kryesor është Alden Ehrenreich, i cili luan pilotin që udhëton drejt hapësirës. Filmi Disneyt deri më tani ka fituar 15.7 milionë dollarë, afërsisht gjysmën e totalit të fundjavës së mëparshme.

Vendi i tretë i takoi “Deadpool 2” i 20th Century Fox, ku ka arkëtuar 14.1 milionë dollarë. Fitimet e saja në të gjithë botën kanë tejkaluar shifrat prej 650 milionë dollarëve.

Më poshtë e keni listën prej dhjetë filmave më të shikuara gjatë fundjavës. /Telegrafi/