Vendimi i Lionel Messit për t’u thirrur në një klauzolë në marrëveshjen e tij me Paris Saint-Germainin është konsideruar se nuk është “logjike” mes rikuperimit nga një dëmtim në gju.

Kjo është – sipas drejtorit sportiv, Leonardo – i cili ka këmbëngulur se klubi nuk është dakord me zgjedhjen e argjentinasit për të shkuar te ekipi kombëtar.

Messi mbërriti në kryeqytetin francez në verë si një transferim i lirë, pasi rregulloret financiare të La Ligës prishën ofertën e re të kontratës së Barcelonës për të.

Kredia: PA

Megjithatë, superylli 34 vjeçar thuhet se ka përfshirë një klauzolë në kontratën e tij me PSG-në që i lejon atij t’u japë përparësi ndeshjeve për vendlindjen e tij.

Reklama

Sipas raportimeve, argjentinasi dëshiron të luajë në ndeshjet e Argjentinës përpara Kupës së Botës, ‘Katari 2022’, pa shkaktuar probleme mes klubit dhe vendit.

Reklama

Gjashtë herë fituesi i Topit të Artë humbi barazimin 2-2 të PSG-së me RB Leipzig në Ligën e Kampionëve dhe fitoren 3-2 ndaj Bordeaux në Ligue 1 për shkak të lëndimit të gjurit.

Zbulohet lista me top 10 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave Zbulohet lista me top 10 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave

Dhe Leonardo nuk është i emocionuar nga ideja që Messi dhe Leandro Paredes të nisen për ndeshjet ndërkombëtare.

“Ne nuk pranojmë të lëmë të shkojë me kombëtaren një lojtar i cili, për ne, nuk është në gjendje fizike ose që është në fazën e rehabilitimit”, deklaroi ai për Le Parisien.

Reklama

“Nuk është logjike, dhe këto lloj situatash meritojnë një marrëveshje të vërtetë me FIFA-n”.

Kredia: PA

Messi i dha fund pritjes së tij të gjatë për një trofe me Argjentinën në verë, pasi La Albiceleste mposhtën Brazilin 1-0 në finalen e Kupës së Amerikës.

Reklama

Legjenda e Barcelonës besohet të ketë bërë një udhëtim 13 orësh në vendlindjen e tij të dielën në mbrëmje.

Bashkëlojtari i Messit në Argjentinë, Paredes ka qenë jashtë fushës për PSG që nga tetori për shkak të një dëmtimi në këmbë.

Derisa Neymar dhe Di Maria nuk liroheshin nga topi - Messi vetëm i vështronte jashtë zonës së Lilles Derisa Neymar dhe Di Maria nuk liroheshin nga topi - Messi vetëm i vështronte jashtë zonës së Lilles

Ekipi mjekësor i Argjentinës pritet të vlerësojë Messin dhe Paredes përpara ndeshjeve kualifikuese të La Albiceleste për Kupën e Botës kundër Uruguait dhe Brazilit.

Reklama

Duke folur përpara fitores 3-2 të PSG-së ndaj Bordeaux të shtunën, Mauricio Pochettino tha se shpresonte që Messi të mund të luante për Argjentinën dhe më pas të kthehej në skuadër. /Telegrafi/