Paraqitja përfundimtare e Daniel Craig si James Bond në filmin e ri të 007 “No Time To Die” mori gati pesë milionë funta në ditën e tij të parë.

Prodhuesit universalë thonë se filmi arriti diku midis 4.5 milionë dhe 5 milionë në arkë, të cilët shpresuan që publikimi i tij do të sjellë kinematë në nivelin e para-pandemisë, shkruan DailyMail.

Shitjet e biletave të ditës së parë të “No Time To Die” janë 13% më të larta se ato të “Spectre” të vitit 2015, por 26% më të ulëta se “Skyfall” të 2012-ës.

Foto: MGM

Sidoqoftë, prodhuesit i kanë përshkruar filmat si “shfaqja më e madhe teatrale e Mbretërisë së Bashkuar të të gjitha kohërave”, me shifrat që janë më të mirat e epokës së pandemisë.

Reklama
Reklama

Filmi i këtij viti u hap në një rekord rekord me shfaqjen në 772 kinema në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë të enjten, 25 më shumë se mbajtësi i rekordit të mëparshëm, “Star Wars: Rise of Skywalker” i vitit 2019, duke e bërë atë shfaqjen më të gjerë të Universal ndonjëherë në territorin e Mbretërisë së Bashkuar.

Foto: Getty Images

Më shumë se 30,000 njerëz blenë bileta për shfaqjet e mesnatës së filmit në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë dhe 1.6 milion bileta u shitën për katër ditët e para pas hapjes, 12% më shumë se “Spectre”, por të ngjashme me “Skyfall”.

Reklama

Është vlerësuar se “No Time To Die” ka fituar 16 milionë funta në dy ditët e para pas publikimit të tij në biletat ndërkombëtare.

Reklama

Foto: IMDb

Shifrat e vënë atë në rrugën e duhur për të bërë 66 milionë në mbarë botën deri në përfundim të fundjavës, me “Spectre” që më parë kishte fituar 91 milionë dhe “Skyfall” me 80 milionë.

“No Time To Die” u vonua me një total prej 18 muajsh për shkak të krizës së vazhdueshme të COVID-19, por më në fund u caktua të publikohet më 30 shtator.

Foto: AP

Filmi ishte planifikuar fillimisht të dilte në nëntor 2019, por u shty për në shkurt dhe më pas në prill 2020 pas largimit të regjisorit origjinal Danny Boyle.

Reklama

Një turne i premierës dhe publicitetit në Kinë u anulua në prill 2020 për shkak të shpërthimit të pandemisë së koronavirusit, duke e shtyrë fillimisht lansimin përsëri në nëntor 2020.

Reklama

Foto: AP

Në tetor 2020 u shty përsëri për në prill të këtij viti, me vonesa të mëtejshme që ndodhën në janar dhe shkurt të këtij viti, me datën e premierës botërore më 28 shtator të këtij viti.

Filmi është në vendin e nëntë në 10 filmat më të shtrenjtë të bërë ndonjëherë, duke kushtuar gjithsej 232 milionë funta. /Telegrafi/