0Shares

Kinemaja është një botë e mrekullueshme që na lejon të zhytemi dhe të harrojmë problemet tona.

Megjithatë, për të krijuar këtë botë të përsosur, prodhuesit e filmave vënë në përpjekje maksimale dhe përdorin një numër truqesh ‘sekrete’.

Dhjetë filmat e famshëm, kuptimin e vërtetë të të cilëve nuk do të mund ta kuptonit kurrë (Foto) Dhjetë filmat e famshëm, kuptimin e vërtetë të të cilëve nuk do të mund ta kuptonit kurrë (Foto)

Bright Side duke shikuar nga afër në filmat tanë të preferuar ka vërejtur disa truke të shpeshta që përdoren në krijimin e tyre, dhe që ne mund të mos i kemi vënë re, përcjell Telegrafi.

Ja disa prej tyre:

Asfalt përgjithësisht i lagësht

A keni vënë re se në skenat e natës personazhet gjithmonë shkelin në rrugë të lagësht, thua gjithmonë bie shi? Jo, është e gjitha sepse asfaltet e lagështa duken më estetike. Plus, xhirimi i një rruge të lagësht gjatë natës jep kontrast dhe reflekton dritën më të mirë.

Turma e rreme

Në shumë filma, përdoren ekstra njerëz për të krijuar turma. Megjithatë, kjo është shumë e kushtueshme për një buxhet filmash, kështu që krijuesit e filmave shpesh përdorin metoda të tjera: krijojnë efektin e turmës duke marrë një pamje të një grupi të vogël njerëzish në këndin e duhur dhe duke “përfunduar” turmën me ndihmën e kompjuterit dhe teknologjisë.

Përdorimi i qumështit pluhur si drogë…

Natyrisht, askush nuk mendon se barnat e treguara në filma janë reale. Si rregull, roli i tyre në Hollywood “luhet” nga qumështi pluhur, vitamina ose sheqeri.

Shurup misri si gjak

Nuk ka asnjë recetë të vetme për gjakun e filmit, por shpesh përdoret shurup misri me ngjyrosjen e ushqimit. Dhe në kohën e filmave bardhë e zi, ata përdorën salcën me çokollatë.

Projekte të skenës erotike

Për të simuluar një skenë seksuale-erotike dhe për të mos turpëruar shumë aktorët, ekipi filmik përdor truke të ndryshme: vendosin jastëkë në mes të partnerëve dhe aktoret veshin të brendshme të buta në trup. Drejtori John Turturro tha se një herë kishte vënë Kate Winslet në një top gjimnastikor për të imituar një skenë seksi.

Cigare të sigurta

Mos u habitni nëse aktori juaj i preferuar, i cili promovon një mënyrë jetese të shëndetshme, pi cigaret njëra pas tjetrës në ekran. Pirja e duhanit nuk dëmton shëndetin e tyre, sepse, si rregull, përdoren cigare bimore pa nikotina. Pas të gjithave, në mënyrë që të xhironi një skenë ku një person pi duhan, rreth 10 thithje janë të nevojshme nëse aktori nuk ka pirë ndonjëherë në jetën e tij duhan, dhe kjo do të bëjë dëm të madh në frymëmarrjen e aktorit.

Efekte speciale të vogla

Për të mos mbingarkuar buxhetin e filmit, regjisorët kërkojnë mënyra të tjera për të krijuar efekte speciale veçanërisht të shtrenjta (për shembull, nëse kanë nevojë të hedhin në erë një objekt të shtrenjtë apo peizazh). Shumë prej tyre përdorin teknologjinë kompjuterike, por më së shpeshti përdorin mini kopje të objekteve: rrokaqiejt, aeroplanë etj. Ata duken shumë më të besueshëm sesa ato kompjuterike të krijuara artificialisht.

Xham “i shijshëm”

Është e rrallë për një fotografi xhirimi që të mos ketë një skenë ku një karakter spektakularisht fluturon nëpër dritare, duke thyer kështu xhamat. Tradicionalisht, përdoret qelqi i sheqerit. Nuk mund të dallohet nga xhami i vërtetë, është i sigurt, dhe gjithashtu shumë i shijshëm. Megjithatë, prodhuesit e filmave sot më shpesh preferojnë xhama të hollë plastike, gjë që është shumë më e mërzitshme.

Dialogu në veturë

Kur personazhet janë të angazhuar në biseda të pafundme në një makinë dhe shoferi më shpesh koncentrohet në pasagjer se sa në rrugë, fillon të kesh frikë për jetën e aktorëve. Por nuk ka vend për shqetësim: ata janë të sigurt. Për të xhiruar një skenë të tillë, profesionistët e filmit shpesh përdorin një rimorkio procesi dhe makina qëndron në një platformë.

Retë e ‘qumështit’

Për të bërë një re të keqe të mbledhur mbi një qytet, prodhuesit e filmave përdorin makinën e patentuar “Cloud Tank”, e cila injekton bojën ose qumështin në një rezervuar uji. Dhe nëse ata kanë nevojë të paraqesin një UFO midis reve, si në Ditën e Pavarësisë, ata përdorin një avullim gjigant të qumështit.

Shalqiri – një asistent i inxhinierit të shëndoshë

Për të krijuar një fonogram spektakolar, inxhinierët e zërit duhet të përdorin një shumëllojshmëri mashtrimesh. Shtënat masive zëvendësohen me sukses nga fishekzjarret, dhe tingujt e krahëve të shpendëve simulohen duke u kthyer mbi faqet e një libri. Megjithatë asistenti kryesor i inxhinierëve të zërit është një shalqi: me ndihmën e tij, mund të riprodhoni zërin e ndarjes së kokës, një grusht në fytyrë ose një plasaritje të vezës së dragoit. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)