LAJMI I FUNDIT:

Njëmbëdhjetë rolet e famshme filmike që aktorët e njohur i refuzuan dhe u luajtën nga tjetër kush

Njëmbëdhjetë rolet e famshme filmike që aktorët e njohur i refuzuan dhe u luajtën nga tjetër kush
Leonardo DiCaprio - Joker (Joker, 2019)

Shuarja e një roli mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Arsyeja më e njohur është kur ekipit realizues dhe aktorëve të përzgjedhur nuk iu përshtaten oraret. Mosha gjithashtu ka rëndësi. Për shembull, Katee Sackhoff me të vërtetë dëshironte të ishte në “Tarantino’s The Hateful Tight” por ishte mosha e saj që bëri problem. Gjithashtu, ndonjëherë aktorët nuk punësohen sepse publiku nuk pajtohet me disa vendime të tyre.

Bright Side shikoi prapaskenat e industrisë së filmit dhe zbuloi tregimet për aktorët që duhej të luanin role të caktuara, por nuk i morën ato role.


Leonardo DiCaprio –  roli i Joker-it (Joker, 2019)

Pse nuk e mori rolin: Regjisori ndryshoi. Në vitin 2017, informacioni për filmin e ri në lidhje me “Joker” filloi të shfaqej dhe producenti kryesor ishte menduar të ishte Martin Scorsese. Sigurisht, të gjithë filluan të thoshin se DiCaprio do të merrte pjesën sepse ai shpesh punon me Martin Scorsese.

Kush e mori rolin: Joaquin Phoenix. Në fund, Todd Phillips u bë regjisori i filmit. Scorsese u largua nga projekti. Përkundër faktit se regjisorët e studios ende dëshironin DiCaprion për rolin kryesor, Phillips këmbënguli të punësonte askënd përveç Phoenix.

Për rreth 3 muaj, drejtori i kërkoi Phoenix që të binte dakord të luante pjesën. Joaquin ishte i shqetësuar që “Joker” do të ishte një film tjetër me superhero. Ai do ta kishte dashur atë më shumë nëse filmi do të quhej “Arthur”. Phillips tha që para fillimit të procesit të xhirimeve, se ai ende nuk kishte dëgjuar një “po” të qartë nga Phoenix. Ai vetëm vazhdoi të merrte gjithnjë e më shumë pyetje për karakterin dhe projektin.

Kate Winslet — roli i Sarah Churchill, Dukesha e Marlborough (The Favourite, 2018)

Pse ajo nuk e mori rolin: Ajo zgjodhi një projekt tjetër. Kate Winslet është një aktore mjaft e njohur. Ajo ka 2-3 filma, ku luan një nga rolet kryesore. Kur asaj iu ofrua një rol në “The Favorite”, Winslet e hodhi poshtë ofertën, duke zgjedhur “Woody Allen” më të famshëm dhe me përvojë.

Kush e mori rolin: Rachel Weisz. Yorgos Lanthimos, regjisori i “The Favorite”, kishte punuar tashmë me Weisz në filmin e tij “The Lobster”. Aty aktorja luajti pjesën kryesore. Puna e saj me Colin Farrell ishte mjaft e suksesshme, kështu që nuk është çudi që Yorgos Lanthimos dëshironte ta shihte përsëri këtë aktore të talentuar britanike në filmat e tij.

Tom Hardy — roli i Jafar (Aladdin, 2019)

Pse ai nuk e mori rolin: Opinion publik. Regjisori Guy Ritchie dhe aktori Tom Hardy kishin punuar së bashku në “RocknRolla”. Ritchie e do aktrimin e Hardyt dhe ai donte ta shihte përsëri në një prej filmave të tij, përfshirë “Aladdin”. Gjithashtu, kohët e fundit, ai është duke bërë filma që nuk fitojnë shumë para, kështu që një aktor i tillë popullor do të ndihmonte patjetër për të tërhequr një audiencë.

Sapo filluan të shfaqen informacionet rreth prezencës së Hardyt në film, shumë komente negative për këtë vendim hedhës ndryshuan mendimin e regjisorit.

Kush e mori rolin: Marwan Kenzari. Krijuesit e filmit dëgjuan mendimin e publikut dhe ndryshuan aktorin. Sigurisht, ai nuk është aq popullor sa Hardy, por ai është shfaqur edhe në disa projekte të famshme, për shembull, “Murder on the Orient Express”. Shikuesit e donin Kenzarin dhe ata menduan se Jafari ishte vërtet i nxehtë.

Emma Stone — roli i Meg March (Little Women, 2019)

Pse ajo nuk e mori rolin: Ajo po merrte pjesë në fushatën promovuese për një projekt tjetër. Greta Gerwig, regjisorja e “Women’s Little”, në të vërtetë dëshironte ta shihte Emma Stone si një nga motrat e Marche-it dhe aktorja pranoi të luante rolin. Por procesi i xhirimit do të fillonte menjëherë në të njëjtën kohë kur Emma kishte fushatën e promovimit.

Kush mori rolin: Emma Watson. Stone në të vërtetë do të ishte Beth, por ajo e la projektin, Watson ishte zëvendësimi i saj. Pra, Hermione Granger dhe Belle u bënë Meg March e re.

Chris Evans — roli i Danny Torrance (Doctor Sleep, 2019)

Pse nuk e mori rolin: Ai dështoi audicionin. Stephen King ishte gjithnjë mjaft skeptik në lidhje me adaptimet në ekran të romaneve të tij, veçanërisht pas “The Shining” të regjisorit Kubrick që ai mendonte se ishte një dështim. Në vitin 2013, King shkroi një vazhdim të romanit origjinal dhe e quajti atë Doctor Sleep. Natyrisht, “Warner Bros.” bleu të drejtat për filmin.

Shumë aktorë donin të merrnin rolin e Danny Torrance, përfshirë Chris Evans. Por, për fat të keq, ai nuk u zgjodh.

Kush e mori rolin: Ewan McGregor. Nga të gjithë aktorët që donin rolin, King personalisht dëshironte McGregor.

Katee Sackhoff — roli i Daisy Domergue (The Hateful Eight, 2015)

Pse ajo nuk e mori rolin: Ajo ishte shumë e re. Katee Sackhoff ishte një nga kandidatet kryesore për rolin. Ajo dinte një pjesë të rreshtave, ajo praktikonte me regjisorin dhe dukej që roli në filmin “Tarantino” ishte i saji. Por në fund, ata vendosën që ajo ishte shumë e re për pjesën.

Kush e mori rolin: Jennifer Jason Leigh. Ajo ishte vërtet e mirë si Daisy Domergue. Ajo u nominua për një “Golden Globe” dhe një “Oscar”.

Joaquin Phoenix — roli i Kevin Crumb (Split, 2016)

Pse nuk e mori rolin: Ai ishte i zënë me një projekt tjetër. Në fillim, M. Night Shyamalan, regjisori i “Split”, dëshironte që Joaquin Phoenix të ishte aktori kryesor. Ata kanë punuar së bashku në “Signs” dhe “The Village”. Por Joaquin u largua nga projekti sepse tha që ishte shumë i zënë.

Kush e mori rolin: James McAvoy. Aktori gjithashtu kishte një orar shumë të ngjeshur, por kishte një dritare midis projekteve të tjera. Shyamalan ishte shumë i lumtur dhe më vonë ai tha se James McAvoy ishte një zgjedhje e shkëlqyer për pjesën.

Aaron Taylor-Johnson — roli i Gary “Eggsy” Unwin (Kingsman: The Secret Service, 2015)

Pse nuk e mori rolin: Ai ishte i zënë me Godzilla. Aaron Taylor-Johnson ishte aktori i dëshiruar për rolin e Eggsy. Matthew Vaughn e donte atë në këtë rol, por siç ndodh shpesh, oraret ishin një problem. Me gjithë humbjen e këtij filmi, Johnson mori pjesë në një parathënie të ekskluzivitetit “Kingsman” që do të dalë në treg në shkurt të vitit 2020.

Kush e mori rolin: Taron Egerton. Matthew Vaughn e pëlqeu sharmin unik të këtij aktori. Ai luajti pjesën e shkëlqyeshme sepse ishte vërtet i përgatitur. Ai kaloi kohë duke punuar për disa muaj për të marrë trupin e tij në formën e nevojshme dhe padyshim që ia vlente.

Saoirse Ronan — roli i Queenie Goldstein (Fantastic Beasts and Where to Find Them, 2016)

Pse ajo nuk e mori rolin: Ajo dështoi në audicione. Konkurrenca për rolin e Queenie Goldstein ishte me të vërtetë e lartë. Përveç Saoirse Ronan, aktorë si: Lili Simmons dhe Dakota Fanning ishin në audicion. Për momentin, Eddie Redmayne tashmë e kishte pjesën, kështu që gjatë audicionit, ajo lexoi rreshtat dhe veproi me kandidatët.

Kush e mori rolin: Alison Sudol. Në fund të fundit, nuk ishte aktorja më e njohur që mori pjesën. Por tifozët e botës së Harry Potter e pëlqyen shumë atë.

Sean Penn — roli i John Fitzgerald (The Revenant, 2015)

Pse nuk e mori rolin: Ai nuk mund të gjente kohë të mjaftueshme në orarin e tij të ngjeshur. Leonardo DiCaprio dhe Sean Penn duhej të ishin personazhet kryesore të “The Revenant” të regjisorit Alejandro G. Iñárritu. Por Penn duhej ta linte projektin. Nja dy vjet para xhirimeve, Sean dhe Alejandro po flisnin për filmin. Por kur ishte koha për të filluar, Penn duhej të hiqte dorë nga një projekt tjetër.

Kush e mori rolin: Tom Hardy. DiCaprio e thirri Hardyn dhe i tregoi për filmin dhe i sugjeroi që të lexonte skenarin. Pasi Tom mësoi më shumë rreth projektit ai ishte 100% në bord.

Beyonce — roli i Ally-t (A Star Is Born, 2018)

Pse ajo nuk e mori rolin: Ajo mbeti shtatzënë. Clint Eastwood ishte menduar të ishte regjisori i filmit në lidhje me këngëtaren e famshme. Por ai donte që aktorja kryesore të ishte Beyonce. Dhe ajo u pajtua, por xhirimet duhej të pushoheshin për shkak të shtatzënisë. Pasi ajo lindi fëmijën, ajo ende nuk mund të gjente kohë të mjaftueshme për t’u shfaqur në projekt.

Kush e mori rolin: Lady Gaga. Bradley Cooper do të ishte vetëm një aktor në këtë film. Por në fund, ai u bë edhe regjisori. Gaga e mahniti atë me këndimin e saj në në Los Angeles. Në atë moment, ishte e qartë: pjesa kryesore ishte e saj. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Pak herë e ka përmendur në BBVA, por Egla Ceno dikur ka qenë pjesë e serialit të njohur italian,

Pak herë e ka përmendur në BBVA, por Egla Ceno dikur ka qenë pjesë e serialit të njohur italian, "100 Vitrinat"

Magazina
Adelina Ismaili emocionohet në emision, kur i ftuari i tregon se ia ka vënë vajzës emrin e saj

Adelina Ismaili emocionohet në emision, kur i ftuari i tregon se ia ka vënë vajzës emrin e saj

Magazina
'Vëllai i Madh' organizon sonte festë në BBVA për ditëlindjen e Meriton Mjekiqit - ftohen edhe ish-banorët

'Vëllai i Madh' organizon sonte festë në BBVA për ditëlindjen e Meriton Mjekiqit - ftohen edhe ish-banorët

Magazina
Çun Lajçi: Në Pulmologji kur po vdisja nga Covidi, Sali Berisha po më ofronte transfer në Stamboll me shpenzimet e veta

Çun Lajçi: Në Pulmologji kur po vdisja nga Covidi, Sali Berisha po më ofronte transfer në Stamboll me shpenzimet e veta

Magazina
Ish-banorët futen në shtëpi, Ilnisa e befason Meritonin me tortë për ditëlindjen e 29-të

Ish-banorët futen në shtëpi, Ilnisa e befason Meritonin me tortë për ditëlindjen e 29-të

Magazina

"Më shumë hapem me Borën sesa me Donaldin" – Reagon Bora Zemani pas fjalëve të Romeos

Magazina
Kalo në kategori