Aktorët shpesh përballen me probleme të ndryshme gjatë filmimit.

Reklama

Për shembull, performanca e mashtrimeve të rrezikshme që mund të shkaktojnë shqetësime dhe madje edhe dhimbje fizike. Shumica e aktorëve merren lehtësisht me këtë problem: stuntistët profesionistë i ndihmojnë ata. Ose të paktën të përpiqen të jenë të kujdesshëm dhe të shmangin çdo situatë të dëmshme. Por ka edhe aktorë të patrembur atje.

Bright Side paraqet 11 yjet që rrezikojnë shëndetin e tyre dhe madje jetojnë për të bërë audiencën që të mbajnë frymën e tyre dhe të shijojë filmin, transmeton Telegrafi.

Channing Tatum, filmi “Foxcatcher”

Gjatë filmimit të ‘Foxcatcher’, një ngjarje misterioze i ndodhi Tatum (i cili luajti Mark Schultz). Aktori duhej të godiste një pasqyrë me kokën e tij. Pasqyra u mbulua me plastike mbrojtëse për sigurinë e aktorit. Por emocionet e Channing u zhvilluan jashtë kontrollit: ai goditi pasqyrën tri herë dhe e theu atë dhe kokën e tij, kështu që gjaku nuk ishte i rremë. Në fjalët e Tatum, ai nuk e kupton se si ndodhi.

Reklama

Sylvester Stallone, filmi “First Blood”

 
Reklama

Në filmin e parë rreth John Rambo, një veteran i Luftës së Vietnamit, heroi i Sylvesterit duhej të hidhej nga një shkëmb i madh për të ikur nga policët. Megjithëse ky mashtrim ishte me të vërtetë sfidues, aktori nuk donte që statistët ta kryenin atë. Kështu Stallone përfundoi me dy brinjë të thyer: ai u ul keq, por luajti skenën deri në fund, dhe thirrja e tij e dhimbshme e bëri këtë moment edhe më të tensionuar dhe spektakolar.

Leonardo DiCaprio, filmi “Django Unchained”

As DiCaprio nuk e shmangi traumën. Në një nga skenat më të fuqishme në “Django Unchained”, skllavi i zemëruar Candie (Leo) duhej të godiste një tryezë. Aktori me të vërtetë mori karakter dhe aksidentalisht theu një gotë kristali. Përkundër dhimbjes së padurueshme dhe gjakut që rridhte, ai vazhdoi të performonte dhe shqiptoi monologun e tij të zemëruar me shkëlqim. Kur përfundoi filmimi, DiCaprio trim kërkoi qepje.

Reklama

Gerard Butler, filmi “Chasing Mavericks”

Reklama

Një rol profesionist i një serfisti në një film të bazuar në ngjarje reale pothuajse kushton jetën e një aktori. Për ta bërë filmin realist, Gepard e refuzoi ndihmën e statistëve në shumicën e rasteve dhe pushtoi vetë valët gjigante. Por sapo gjendja doli jashtë kontrollit: rrjedha e fuqishme e ujit e tërhoqi atë në thellësi. Ai u shfaq në sipërfaqen e ujit dhe u zhduk disa herë. Aktori kishte qenë nën ujë për disa minuta para se të shpëtonte.

Viggo Mortensen, filmi “Lord of the Rings”

Ky moment dramatik në filmin e dytë të “Lord of the Rings” kur Gimli, Legolas dhe Aragorn përfunduan se Merry dhe Pippin u vranë nuk do të kishin qenë kaq emocionalisht të fuqishëm, nëse jo për Viggo Mortensen (i cili luante Aragorn). Ai tregoi hidhërimin e humbjes dhe goditi një përkrenare të rëndë të orkëve, duke thyer dy gishta. Si rezultat, ne mund të shohim thirrjen e tij të vërtetë të dhimbjes së padurueshme.

Reklama

Jackie Chan, filmi “Rumble in the Bronx”

Reklama

Jackie Chan është i famshëm për kryerjen e mashtrimeve pa efekte speciale, dhe është e pamundur të numërohen të gjitha lëndimet që ai mori gjatë karrierës së tij të gjatë. Por ndonjëherë nuk është e lehtë të bësh gjithçka të përkryer, madje edhe për mjeshtrin e arteve marciale. Një situatë e tillë ndodhi gjatë gjëmimit në filmimin e Bronksit kur aktori u hodh nga një urë mbi një enë. Jackie theu kyçin e këmbës, mori një thyerje të hapur të gishtërinjve, dhe plagosi këmbën dhe kofshën. Përkundër këtyre lëndimeve të rënda, ai vazhdoi të xhironte dhe fshehte hedhurin e tij nën një çorapë të pikturuar si një gjarpër.

Michael J. Fox, filmi “Back to the Future, Part III”

Reklama

Gjatë filmimit të pjesës së tretë të tregimit për Marty McFly dhe Doktor Emmett Brown, ndodhi një incident i pakëndshëm: Michael duhej të luante në një skenë ku armiku i tij i filmit, Buford Tannen, donte ta varte. Çdo gjë ishte mirë gjatë provave, dhe Fox mbajti një litar me gishtat e tij dhe ishte i sigurt. Por kur filloi xhirimet, litari u shtrëngua shumë rreth qafës së aktorit dhe Michael ishte vërtet i varur për disa sekonda. Për fat të mirë, ai u shpëtua dhe Marty McFly arriti të kthehej nga Perëndimi i Egër në luginën Hill të vitit 1985.

Reklama

Liv Tyler, filmi “Ledge”

Reklama

Ledge nuk është në listën e filmave të lartë të Liv Tyler, por ky film ishte një nga më sfiduesit dhe të vështirët për aktoren. Sipas komplotit, Shana, personazhi kryesor, është mbyllur në një dhomë hoteli dhe e lidhur nga burri i saj fanatik. Krijuesit kishin vetëm një shans për të filmuar këtë episod sepse nuk kishin kohë të mjaftueshme. Liv duhej të duronte torturën: as dhimbja e prerjes, as asfiksimi nuk e kanë ndalur aktoren, dhe ajo arriti të përfundojë xhirimin.

Shia LaBeouf, filmi “Fury”

Ky aktor është mjaft i ri, por ai arriti të bëhet i famshëm për shkak të talenteve të tij dhe roleve të jashtëzakonshme. Ndërsa filmonte dramën ushtarake Fury, Shia vendosi se një mbresë në fytyrën e tij të tërhequr nga artistë përbërës nuk ishte e mjaftueshme. Për të bërë imazhin e tij më realist, Shia prishi faqen e tij, gjithmonë traumatizoi plagën dhe madje nxorri një nga dhëmbët e tij. Kolegët e tij ishin vërtet të ngazëllyer nga këto veprime dhe Brad Pitt e quajti talentin e ri një nga aktorët më të mëdhenj.

Reklama

Daniel Day-Lewis, filmi “There Will Be Blood”

Reklama

Situata të ndryshme të rrezikshme gjithmonë ndodhin me këtë aktor gjatë filmimeve. Kolegët madje me shaka shprehen: “Nëse Daniel nuk thyen disa brinjë, një film nuk do të jetë i suksesshëm”. Nuk ka pasur gjak në vetëm një herë: duke luajtur Plainview, një biznesmen, aktori ra 15 metra (50 këmbë ) në një minierë qymyrguri. Për fat të mirë, aktori vetëm plagosi brinjët e tij, megjithëse pasojat mund të ishin më serioze.

Charlize Theron,  filmi “Snow White and the Huntsman”

Charlize mori rolin e mbretëreshës së keqe dhe njerka në një tjetër film për ‘Snow White’. Për të ndier gjithë zemërimin dhe errësirën e këtij karakteristike, artistët qepën veshjet e pakëndshme, dhe ky fakt e bëri atë të vërtetë të pakënaqur. Charlize kishte shumë shkurtime për shkak të bizhuterisë së rëndë. Për më tepër, ajo duhej të bërtiste shumë dhe lëndonte aksidentalisht muskujt e saj të barkut. Kjo është ajo që duket profesionalizmi dhe përkushtimi! /Telegrafi/

Reklama