Këngëtarja, aktorja, koreografja, producentja dhe diva legjendare, Christina Aguilera, mbush sot 39-vjeç.

Ajo mbetet në krye të tabelave dhe ka ende miliona fansa në të gjithë botën, duke konfirmuar pseudonimin e saj – LegenTina.

Këtu në Bright Side vendosëm të hedhim një vështrim mbrapa dhe të kujtojmë se si, gjatë rrjedhës së karrierës së saj 20-vjeçare, ajo mbetet akoma një superyll i vërtetë!

Qyteti i lindjes i Christinas është New York-u ku lindi më 18 dhjetor 1980 në një familje të një rreshteri të ushtrisë amerikane dhe një mësuese të shkollës.

Nëna e saj performoi gjithashtu në një orkestër dhe luante me mjeshtëri piano dhe violinë. Ndoshta ishte nga nëna e saj që Christina trashëgoi pasionin e saj për muzikë dhe zërin e saj unik – në moshën 8-vjeçe, Christina filloi të fitojë talent shou të ndryshme.

Në vitin 1992, Aguilera dëgjoi me sukses audicionin për shfaqjen televizive ‘Amerikane Mickey Mouse Club’, që ishte një platformë e shkëlqyeshme për shumë talentë të rinj për të hyrë në showbiz dhe të bëheshin yje. Midis kolegëve të saj ishin edhe Britney Spears, Justin Timberlake dhe Jessica Simpson. Këngëtarja ambicioze luajti në shfaqje për dy vjet para se të transferohej me nënën e saj në Japoni, ku ajo regjistroi një nga hitet “All I Wanna Do” me ikonën e popit japonez Keizo Nakanishi.

Christina mbaroi shkollën e mesme si nxënëse në shkollë shtëpiake dhe filloi të regjistrojë këngët e saj. Në vitin 1998 ajo mori çmimin e saj të parë për një këngë në filmin Disney “Mulan” dhe nënshkroi një kontratë menjëherë me RCA Records. Në vitin 1999, ajo publikoi albumin e saj të parë “Christina Aguilera” – u bë një ngjarje e madhe në botën e muzikës dhe pas disa ditësh e ktheu Aguileran në një yll botëror.

Në total, ishin më shumë se 17 milionë kopje të shitura dhe vitin tjetër Aguilera mori ‘Grammy’ e saj të parë.

Pas vitit 2001, Christina pati një paraqitje të mahnitshme skenike, duke u shfaqur me një stil më agresivisht në kundërshtim me videoklipin muzikor “Lady Marmalade”, si kolona zanore për filmin Moulin Rouge. Kjo këngë menjëherë goditi në krye të listave të muzikës dhe solli shumë çmime të saj, duke e bërë Christina një superyll me famë botërore.

Pas kësaj popullariteti mahnitës i Christinas u rrit në mënyrë eksponenciale, ajo regjistroi nëntë albume, luajti në një duzinë filmash, filloi një linjë të aromave të saj dhe u bë një producente. Në vitin 2018, në mbështetje të albumit të saj të fundit “Liberation”, ajo pati një nga turnet e saj më të mëdha (që ishte turneu i saj i parë pas një pushimi 10-vjeçar). Në vitin 2019, Christina organizoi një vazhdim të “X Tour”, i cili do të përfundojë në dhjetor të këtij viti.

Shumë kritikë nga revistat më të mira si Billboard dhe The Hollywood Reporter u mahnitën nga shfaqja dhe thanë se ishte si një bllokues i Disney në kohë reale, duke dhënë një mesazh të fuqishëm të fuqizimit dhe krenarisë mes shfaqjeve mbresëlënëse vokale, koreografisë befasuese dhe kostumeve përrallore.

Shumë yje muzikorë si Demi Lovato, e cila gjithashtu doli në albumin e saj, ndanë përshtypjen e tyre pas koncertit dhe lanë komente admiruese, se pas 20 vjetësh nga një karrierë në pop, ajo është akoma mbretëreshë.

Këngëtarja gjithashtu është një nënë shumë e mirë. Ajo ka dy fëmijë – një djalë 11- vjeç, Max, i cili ishte fëmija i parë nga martesa e mëparshme me Jordan Bratman. Tani Aguilera është fejuar me një muzikant Matthew Rutler, me të cilin ka një vajzë 5-vjeçare, të quajtur Summer Rain.

Këngëtarja pëlqen të ndajë momente me familjarët në mediat sociale, dhe fëmijët duket se janë angazhuar në mënyrë aktive në procesin e punës së nënës. Aguilera tregoi se fëmijët të dy u çmendën kur ajo nuk i solli ata në skenë në fund të shfaqjes.

Përveç karrierës së saj aktive të performancës, Aguilera është e angazhuar në projekte bamirësie si fushata ndërgjegjësimi për AIDS-in dhe Qendrën e Grave dhe Strehën e Pittsburghut. Në vitin 2010, ajo gjithashtu u bë një Ambasadore e UNICEF-it kundër ‘Urisë për Programin Botëror të Ushqimit’ dhe shkoi në Haiti për të organizuar ndihmë për viktimat e tërmetit.

Gëzuar ditëlindjen Christina! Vazhdoni të shkëlqeni edhe të jeni më e ndritshme se më parë, ta bëni botën një vend më të mirë përmes artit dhe bukurisë. /Telegrafi/