LAJMI I FUNDIT:

Një gjykatë në Francë nxjerr në ankand mallra të shtrenjta, të sekuestruara nga tregtarët e drogës

Një gjykatë në Francë nxjerr në ankand mallra të shtrenjta, të sekuestruara nga tregtarët e drogës

Në një pasdite me diell, në një gjykatë të Francës është zhvilluar një ankand mjaft i pazakontë.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dhoma, e rezervuar zakonisht për procedura serioze ligjore, ishte e mbushur me ofertues të etur dhe pjesëmarrës online, me mbi 11,000 njerëz, të gjithë në garë për një shans për të zotëruar një “copë luksi” të sekuestruar nga rastet e narkotikëve.

Nga atletet dhe çantat e firmave të famshme Gucci, Yves Saint-Laurent dhe Vuitton e deri te pizhamet e mëndafshta Dior dhe orët Rolex, artikujt e ekspozuar nuk ishin asgjë më shumë se sa të bukura.

Ndërsa në një sallë gjyqi ngjitur, rreshtat e këpucëve Louboutin shkëlqenin dhe vitrinat shfaqnin bizhuteri të shkëlqyera dhe monedha ari.

Por, spektakli i vërtetë ishte një Lamborghini i bardhë i parkuar pikërisht përballë gjykatës, me një çmim fillestar prej 160 mijë eurosh.

Kjo “bukuroshe” ishte konfiskuar nga gjykata e Lorientit nga një individ që kishte nxjerrë në pah pasurinë e tij në rrjetet sociale dhe më vonë u zbulua se ishte i përfshirë në pastrim parash për trafik droge.

Dhe ofertat filluan shpejt dhe furishëm, me një burrë në telefon dhe një përdorues në një platformë në internet duke u përfshirë në një luftë emocionuese ofertash.

Çmimi shkoi në 120,000 €, dhe të dy blerësit vazhduan të ofertonin më shumë se njëri-tjetri, duke e çuar çmimin deri në 138,000 €.

Në fund, surferi online doli fitues, duke fituar Lamborghini-n e çmuar.

Ankandi u organizua nga Agjencia për Menaxhimin dhe Rikuperimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara (Agrasc), në bashkëpunim me Drejtorinë Kombëtare të Ndërhyrjeve Shtetërore (DNID).

Fondet e mbledhura nga ankandi do t’i dhurohen misionit ndërministror për luftën kundër drogës dhe sjelljeve të varësisë (Mildeca), për të mbështetur përpjekjet për të luftuar trafikun e drogës dhe për të ndihmuar të varurit nga droga.

Ministri francez i Drejtësisë, Eric Dupond-Moretti, i cili bëri një paraqitje të shkurtër në ankand, theksoi rëndësinë simbolike të ngjarjes.

“Është thelbësore t’i tregojmë popullit francez se paratë e drogës po përdoren për të luftuar kundër drogës”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Botë

"Vëmendje të gjithëve!”: Rusia teston sistemin e paralajmërimit publik

Botë
James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

Amerika
Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Amerika
Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Azia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori