LAJMI I FUNDIT:

Një fitore larg Grand Slam-it historik të 21-të: Rafael Nadal arrin në finalen e madhe të Australian Open

Një fitore larg Grand Slam-it historik të 21-të: Rafael Nadal arrin në finalen e madhe të Australian Open

Rafael Nadal qëndroi në rrugën e duhur për titullin rekord të 21-të të Grand Slam-it për meshkuj pasi mposhti Matteo Berrettinin (6-3, 6-2, 3-6, 6-3) në gjysmëfinale e Australian Open.

Reklama

Nadal ishte dominues gjatë dy seteve të para, duke lëvizur italianin nëpër fushë dhe duke diktuar lojën.

Pasi Nadal kaloi në epërsi 4-0 në setin e dytë, lojtari i shtatë në ranglistë, Berrettini, kishte fituar vetëm një pikë në shërbimin e tij të dytë në 11 përpjekje.

Fitorja e 500-të në fushën e vështirë

Me çatinë e mbyllur në Rod Laver Arena për shkak të shiut të madh dhe lagështisë së lartë në ndërtesë, topi ishte i rëndë dhe i sheshtë, por kjo e ndihmoi Nadalin të dominonte lojën, duke fituar pa shumë vështirësi dy setet e para.

Por, Berrettini u kthye në lojë në setin e tretë duke fituar 6-3 dhe duke dërguar ndeshjen në setin e katërt.

Seti i katërt i takoi përsëri yllit spanjoll, Nadal, i cili triumfoi me rezultat 6-3 për të siguruar finalen e madhe.

Nadal synon të kalojë rekordin e 20-të Grand Slam-eve të Federerit dhe Djokovicit

Nadal është i barabartë me Roger Federer dhe Novak Gjokovic në 20 tituj të mëdhenj në garat ‘single’. Nadal do të luajë me fituesin e gjysmëfinales së mëvonshme mes Daniil Medvedev dhe Stefanos Tsitsipas në finalen e së dielës mbrëma.

Kjo ishte fitorja e 500-të në karrierën e lavdishme të Nadalit në fushën e vështirë në Australian Open.

Nadal humbi rreth gjashtë muaj sezonin e kaluar për shkak të lëndimit dhe ishte jashtëzakonisht emocional pas fitores duke deklaruar se dy setet e para ishin më të mirat e tij në një kohë të gjatë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Ndërkombëtare
“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori