LAJMI I FUNDIT:

Një analizë e statistikave që dëshmon se Joshua Kimmich është mesfushori më i kompletuar në botën e futbollit

Një analizë e statistikave që dëshmon se Joshua Kimmich është mesfushori më i kompletuar në botën e futbollit

José Mourinho kishte thënë për Joshua Kimmich: “Unë e shoh atë si një top mbrojtës të djathtë, të majtë, qendër mbrojtës, Nr. 6, Nr. 8, Nr. 10 … ai ka cilësitë për të qenë gjithçka. Unë mendoj se ai është fenomenal; një lojtar absolutisht fenomenal”.

Reklama

Trajneri i Tottenhamit me gjasë ka të drejtë. Është e rrallë të gjesh një lojtar që të mund të etiketohet në kategorinë e ‘klasit botëror’ në më shumë se një pozicion, por gjermani është gjithnjë në zhvillim si lojtar, pasi ka kaluar nga mbrojtës i djathtë më stabil në Evropë në një mesfushor qendror edhe më të mirë.

25-vjeçari është përmirësuar vit pas viti te Bayern Munichu që kur mbërriti nga RB Leipzig në vitin 2015 dhe ky sezon nuk ka qenë ndryshe. Kimmich ka regjistruar 10 asistime në Bundesliga deri më tani këtë sezon; më shumë se çdo lojtar tjetër në kampionat.

Në fakt, gjatë fitore bindëse të Bayernit 4-1 fitore kundër Hoffenheim të shtunën, mbrojtësi realizoi asistimin e tij të 50 në 159 paraqitje në Bundesligë; vetëm disa ditë pasi ai përfundoi një hat-trick të asistimeve në fitoren e tyre 4-0 kundër Schalke.

Ka qenë një edicion mjaft i shquar për mesfushorin e lindur në Rottëeil dhe një klip i postuar nga kanali zyrtar i Bundesligës në YouTube ofron një analizë të detajuar, taktike duke shpjeguar se si Kimmich ka evoluar në mesfushorin me të kompletuar në futbollin botëror tani për tani.

Ai sigurisht e ka vendosur veten si një nga lojtarët më të rëndësishëm të Bayernit; pjesërisht falë shkathtësisë së tij të jashtëzakonshme.

Kimmich është padyshim një anëtar jashtëzakonisht me ndikim i ekipit aktual të Bavarezëve dhe pseudonimi i tij ‘përbindësh i mentalitetit’ përmbledh qëndrimin e tij të pabesueshëm, si brenda dhe jashtë fushës.

“Për sa kohë që e njoh atë, mentaliteti i tij është shumë i veçantë”, ka thënë trajneri i Bayernit, Hansi Flick për Kimmich pas fitores në Superkupë kundër Sevillës.

“Ai është në rrugën e duhur për të qenë një nga lojtarët që e formojnë këtë klub”.

“Unë gjithmonë mendoj se kur mund t’i jap një pushim. Por, atëherë duhet të pres që ai do të jetë i zemëruar. Ai gjithmonë dëshiron të jetë në fushë”, ka shtuar më tej Flick. /Telegrafi/