LAJMI I FUNDIT:

“Nëse ne nuk e transferojmë atë, dikush tjetër do ta bëjë” – nis lufta për shërbimet e sensacionit më të madh brazilian

“Nëse ne nuk e transferojmë atë, dikush tjetër do ta bëjë” – nis lufta për shërbimet e sensacionit më të madh brazilian

Endrick mund të ketë mbushur vetëm 16 vite jetë, por sulmuesi ka tërhequr vëmendjen e klubeve më të mëdha evropiane.

Reklama

Adoleshenti ka shënuar vetëm në paraqitjen e tij të katërt për klubin më të suksesshëm të ligës braziliane dhe do të luajë një rol kyç në ndjekjen e Palmeiras për titullin rekord të 11-të të ligës.

Ndërsa si 16-vjeçar mund të duken jashtëzakonisht i ri, futbolli modern po dominohet tani nga lojtarë të tillë, si Erling Haaland, Vinicius Junior, Rodrygo Goes, Ansu Fati dhe Kylian Mbappe, kanë dalë të gjithë në skenë me pritshmëri të konsiderueshme të vendosura ndaj tyre, megjithëse secili prej këtyre lojtarëve është ngritur në këtë rast.

Skuadra si Real Madrid dhe Paris Saint Germain kanë treguar të gjithë interesim për lojtarin, ndërsa Los Blancos kanë thënë se “nëse ne nuk e transferojmë atë, dikush tjetër do ta bëjë atë”.

Ndërkohë që PSG ka bërë tashmë një ofertë prej 20 milionë eurosh, Real Madridi ka qenë më i kujdesshëm. Klubi spanjoll argëtoi prindërit e Endrick në “Estadio Santiago Bernabeu” dhe që atëherë ka dërguar skautët për të parë lojtarin duke luajtur në Brazil.

Sidoqoftë, çdo lëvizje për lojtarin do të duhet të presë deri në vitin 2024, me rregullat e transferimit që diktojnë që lojtarët duhet të jenë të paktën 18 vjeç kur lëvizin në ligat evropiane.

Ndërsa Manchester City është gjithashtu admirues i Endrick, përfaqësuesit e brazilianit besojnë se ai do të bënte më mirë diku tjetër. Çështja nuk qëndron te vetë klubi, por me blerjen e tyre të fundit të Erling Haaland, i cili është ende i ri dhe nuk do ta lejonte zhvillimin e Endrick.

Norvegjezi tani është pikë referimi për sulmuesit e rinj. Duke shënuar gola për RB Salzburg dhe Borussia Dortmund, Haaland tani po shkatërron mbrojtjen e Ligës Premier duke shënuar 17 gola në vetëm 11 paraqitje.

Koha do të tregojë nëse Endrick e përmbush premtimin e tij, megjithatë me dy vite të plota para tij, gjithçka mund të ndodhë. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

Real Madridi ka arritur marrëveshje me Dortmundin për të nënshkruar me Bellingham

La Liga
Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Përfaqësuesja e Kosovës
Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

Messi u kërkon klubeve tjera ta ndihmojnë për të nënshkruar me Barcelonën

La Liga
Kalo në kategori