Franca mund të bëjë një ndryshim të madh në finalet e Kupës së Botës duke e lënë Olivier Giroudin në stol.

Giroud filloi pesë nga gjashtë ndeshjet e ‘Gjelave’ në Katar, por pasi u zëvendësua në minutën e 65-të të gjysmëfinales kundër Marokut, vendi i tij në skuadër është tani në rrezik.

Dhe kjo lëvizje rezultoi efektive pasi Franca dukeshin shumë më të gjallë pa sulmuesin e Milanit.

Shkaku i kësaj, Didier Deschamps mund t’i jap një shans Marcus Thuramit, duke e lënë në stol befasinë më të madhe të turneut.

Giroud ishte startues te Franca kur ata fituan Kupën e Botës në vitin 2018, ndërsa e vetmja ndeshje që ai humbi ishte kur Deschamps pushoi titullarët e tij në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve ndaj Tunizisë.

Reklama
Reklama

Megjithatë, trajneri francez tani mund të ndryshojë formulën e tij në përpjekjen e tij për të mposhtur Argjentinën.

Gazeta franceze L’Equipe shkruan se gjatë pjesës së parë të stërvitjes së Francës sot, Deschamps eksperimentoi duke luajtur me Thuram në krahun e majtë dhe duke vendosur Kylian Mbappe në qendër të sulmit.

Një tjetër ndryshim në ekipin e tij të zakonshëm mund të jetë dyshja Dayot Upamecano dhe Ibrahima Konate në pozicionin e mbrojtësve.

Një lëvizje e tillë mund të nënkuptojë që Raphael Varane mund të mos jetë i disponueshëm për finalen për shkak të grupit.  /Telegrafi/