LAJMI I FUNDIT:

Ndërtimet rreth Liqenit të Badovcit, kallëzimi penal i dorëzuar nga shoqëria civile kundër MMPH-së (Dokument)

Ndërtimet rreth Liqenit të Badovcit, kallëzimi penal i dorëzuar nga shoqëria civile kundër MMPH-së (Dokument)

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS); Balkan Green Foundation (BGF); Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP); Instituti GAP, kanë dorëzuar kallëzimin penal ndaj Sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), për veprimet e tij lidhur me rastin e ndërtimeve në hapësirën e Liqenit të Badovcit.

Reklama

Kallëzimi penal është ngritur për veprat penale “lejimi i kundërligjshëm i ndërtimit apo drejtimit të fabrikave dhe instalimeve që ndotin mjedisin” e paraparë në Nenin 340,par.1, lidhur me nenin 28, par. 1 të KPK; “Mashtrimi” nga nenin 323 I KPK-së; “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” nga neni 414 i KPK-së”.

Drejtoresha e Grupit për Studime Juridike dhe Politike, Arbëresha Loxha ka thënë se kanë dorëzuar kallëzimin penal ndaj sekretarit të MMPH-së duke pas për bazë se zyra e sekretarit të MMPH-së e ka obliguar Drejtorinë e Urbanizmit të komunës së Prishtinës kundërligjshëm kërkesën për kushtet ndërtimore.

Lexoni të plotë kallëzimin penal të organizatave civile kundër MMPH-së /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Lajme
Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Politikë
Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Lajme
Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Politikë
Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori