Legjenda që luajti rolin ikonik ‘James Bond’, Sir Sean Connery ka vdekur në moshën 90 vjeçare pas një sëmundje të gjatë, ka njoftuar familja e tij.

Reklama

Aktori fitues i çmimit “Oscar” ndërroi jetë në Bahamas dhe la pas gruan e tij Micheline dhe djemtë: Jason dhe Stefan, shkruan DailyMail.

Jason i tha BBC-së se babai i tij ishte rrethuar nga ‘shumë nga familja e tij’ që mund të arrinin në Karaibe kur ai vdiq.

Ai tha: “Të gjithë jemi duke punuar për të kuptuar këtë ngjarje të madhe siç ndodhi vetëm kohët e fundit, edhe pse babai im nuk ishte mirë për ca kohë”.

Reklama

“Një ditë e trishtuar për të gjithë ata që e njihnin dhe e donin babanë tim dhe një humbje e trishtuar për të gjithë njerëzit në të gjithë botën që gëzuan dhuratën e mrekullueshme që ai kishte si aktor”, tha ai.

Reklama

Karierra filmike e Sir Sean përfshin pesë dekada, është i njohur më së miri për të parët që portretizon rolin e spiunit imagjinar britanik 007, rol të cilin ai luajti gjatë periudhës 1962–1971.

Ai u vlerësua sot si “Skocezi më i madh në botë dhe i fundit nga yjet e vërtetë të Hollwyoodit”, pasi bashkësia e aktrimit dhe më gjerë u mblodh për ta kujtuar atë.

Reklama

Sir Sean shpesh kryeson sondazhet si aktori më i mirë që ka luajtur rolin e James Bond.

Regjisorët e famshëm të filmit, Michael G Wilson dhe Barbara Broccoli i dhanë nderime Sir Sean përmes një deklarate: “Ne jemi të shkatërruar nga lajmi i vdekjes së Sir Connery”.

“Ai ishte dhe do të mbahet mend gjithmonë si James Bond origjinal, hyrja e pashlyeshme e të cilit në historinë e kinemasë filloi kur ai shpalli ato fjalë të paharrueshme -“Emri i Bond…James Bond “- ai revolucionarizoi botën me portretizimin e tij të egër dhe të mprehtë të agjentit sekret seksi dhe karizmatik”, thuhej në deklaratë.

Reklama
Reklama

“Ai është padyshim kryesisht përgjegjës për suksesin e serisë së filmit dhe ne do t’i jemi përgjithmonë mirënjohës”, shkruhej më tej.

I lindur në Thomas Sean Connery në zonën Fountainbridge të Edinburgut më 25 gusht 1930, aktori la shkollën në moshë të re dhe mori punën e tij të parë si mjelës.

Në moshën 16 vjeçare ai u regjistrua në Marinën Mbretërore por u lirua tre vjet më vonë për arsye mjekësore pasi pësoi një ulçerë në stomak.

Hapi i tij i parë i madh në aktrim erdhi në vitin 1957 kur siguroi një rol në filmin britanik “No Road Back”.

Reklama

Sean fitoi një çmim “Oscar” në vitin 1988 për rolin e një polici irlandez në “The Untouchables”.

Ai gjithashtu interpretoi në “The Hunt for Red October” dhe së fundmi fitoi fansa të rinj në “Indiana Jones”.

Reklama

Si një nacionalist i ashpër, ai goditi daullen për Pavarësinë Skoceze përpara referendumit në vitin 2014 dhe u miqësua me figurat kryesore të SNP-së.

Sir Sean iu dha titulli “kalorës nderi” nga Mbretëresha Elizabeta në vitin 2000, teksa festoi ditëlindjen e tij të 90-të në muajin gusht. /Telegrafi/