LAJMI I FUNDIT:

NBA zyrtarisht legalizon përdorimin e marihuanës gjatë sezonit të ardhshëm

NBA zyrtarisht legalizon përdorimin e marihuanës gjatë sezonit të ardhshëm

Liga më e fortë e basketbollit në botë – NBA, ka legalizuar konsumimin e marihuanës për lojtarët, që do të thotë se nuk do t’i nënshtrohen testimeve për këtë substancë narkotike, ka bërë të ditur Adrian Wojnarowski.

Reklama

Liga e NBA nuk e konsideron më marihuanën substancë ilegale, kurse Sindikata e lojtarëve (NBPA), i ka konfirmuar gazetarit amerikan që liga e NBA-së nuk do të kërkoj testimin e lojtarëve për konsum të marihuanës, që do të  thotë se atyre tani do t’ju lejohet pa problem konsumi i saj.

Është e qartë, që pas kësaj jo të gjitha substancat tjera narkotike do të lejohen, e sipas Wojnarowskit do të vazhdojnë testimet me qëllim që të sigurohen që mos të ketë lojtarë që përdorin steroide dhe narkotikë tjerë.

“Kemi arritur marrëveshje me Sindikatën e lojtarëve që të zgjasim afatin kohor të testimit për marihuanë edhe gjatë sezonit 2021-2022, kurse programin tonë do ta fokusojmë në prodhimet që përmirësojnë performancën dhe drogat”, ka deklaruar zëdhënësi i ligës NBA, Mike Bass.

Dekriminalizimi i marihuanës gjatë këtij viti është tema kryesore e qeverisë amerikane gjatë takimeve të ndryshme, e mediat e atjeshme raportojnë që vrapuesja Sha’Carri Richardson është larguar nga lista e pjesëmarrësve në Lojërat Olimpike, pikërisht pasi rezultoi pozitive në testin e marihuanës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Ligue 1
Xhaka publikon një fotografi ku paralajmëron largimin nga Arsenali: Faleminderit Gunners

Xhaka publikon një fotografi ku paralajmëron largimin nga Arsenali: Faleminderit Gunners

Premier League
Bayern Munich ia kishte ndaluar Oliver Kahnit të udhëtonte në Koln në ditën kur u shpallën kampion të Gjermanisë

Bayern Munich ia kishte ndaluar Oliver Kahnit të udhëtonte në Koln në ditën kur u shpallën kampion të Gjermanisë

Bundesliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Bundesliga
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Kalo në kategori