LAJMI I FUNDIT:

NATO zotohet të shpenzojë 40 miliardë euro për Ukrainën

NATO zotohet të shpenzojë 40 miliardë euro për Ukrainën

Aleatët e NATO-s do të shpallin në samitin e saj sot një ndihmë ushtarake minimale prej 40 miliardë eurosh për Ukrainën brenda vitit të ardhshëm, thotë Shtëpia e Bardhë.

Një përfaqësues i lartë civil i NATO-s do të vendoset në Kiev si pjesë e urës së saj drejt anëtarësimit, transmeton Telegrafi.

Ndërkohë, Norvegjia ka thënë se do t’i dhurojë Ukrainës gjashtë aeroplanë luftarakë F-16, raportoi e përditshmja Verdens Gang, duke cituar kryeministrin norvegjez në samit.


Menduan se shkatërruan sistemet raketore amerikane, ukrainasit tallen me rusët – doli të ishin maketa të Patriot
Lexo po ashtu Menduan se shkatërruan sistemet raketore amerikane, ukrainasit tallen me rusët – doli të ishin maketa të Patriot

Udhëheqësit e 32 vendeve anëtare të NATO-s janë bashkuar në Washington për të shënuar 75-vjetorin e aleancës, me mbështetjen për Ukrainën në krye të axhendës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është ftuar të marrë pjesë dhe të diskutojë mbështetjen e mëtejshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

Botë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori