LAJMI I FUNDIT:

Nadal mbretëron për herë të 14-të në ‘Roland Garros’, mposht Ruud në finale për titullin e 22-të në histori

Nadal mbretëron për herë të 14-të në ‘Roland Garros’, mposht Ruud në finale për titullin e 22-të në histori

Rafael Nadal ka fituar ndaj Casper Ruud me rezultat 3-0 në sete (6-3, 6-3, 6-0) në finalen e ‘French Open 2022’ apo e njohur ndryshe si ‘Roland Garros’.

Tenisti spanjoll ka treguar edhe një herë që është mbret i terreneve me dhe duke triumfuar në French Open 2022.


Nadal arriti të triumfoj pa shumë vështirësi ndaj kundërshtarit të tij norvegjez Ruud, të cilin e mposhti 3-0 me sete.

36-vjeçari nga Mallorca fitoi setin e parë dhe të dytë me rezultat identik 6-3, ndërsa setin e fundit e fitoi më me lehtësi 6-0.

Me këtë fitore, Nadal arrin të fitojë titullin e tij të 14-të në terrene me baltë apo ‘Roland Garros’ dhe ‘Grand Slamin’ e 22-të në histori.

Vlen të theksohet se spanjolli nuk e ka humbur asnjë finale në Paris. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ylli i Liverpoolit, Alexander-Arnold u dha tifozëve një shfaqje 'të turpshme’ përpara se të asistonte për golin e van Dijk

Ylli i Liverpoolit, Alexander-Arnold u dha tifozëve një shfaqje 'të turpshme’ përpara se të asistonte për golin e van Dijk

Premier League
Arbër Hoxha një hap larg Dinamo Zagrebit, por gjiganti kroat pëlqen edhe anësorin e Ballkanit

Arbër Hoxha një hap larg Dinamo Zagrebit, por gjiganti kroat pëlqen edhe anësorin e Ballkanit

Ligat tjera
UEFA ua shet arabëve Ligën e Kampionëve

UEFA ua shet arabëve Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Një formacion me lojtarët që pritet të kenë klub të ri në janar - nga De Gea te Osimhen

Një formacion me lojtarët që pritet të kenë klub të ri në janar - nga De Gea te Osimhen

Ndërkombëtare
Manchester City bie në vendin e katërt me humbjen nga Aston Villa

Manchester City bie në vendin e katërt me humbjen nga Aston Villa

Premier League
Sondazh: ‘Lojtari i Vitit 2023’ nga lexuesit e Telegrafit

Sondazh: ‘Lojtari i Vitit 2023’ nga lexuesit e Telegrafit

Superliga
Kalo në kategori