Interi nuk ka shënuar në katër ndeshjet e fundit në të gjitha garat, por Edin Dzeko dhe Lautaro Martinez nuk duket të jenë problemi i vetëm për Nerazzurrët për momentin.

Kampionët e Serie A barazuan 0-0 në ndeshjen e mbrëmshme të Kupës së Italisë kundër Milanit. Ishte vetëm ndeshja e parë, kështu që Nerazzurrët kanë ende një shans të drejtë për t’u kualifikuar në finale. Gjatë javëve të fundit, tendenca e tyre ka qenë mjaft shqetësuese pasi sulmuesit e Simone Inzaghit nuk arritën të shënonin në katër ndeshjet e fundit kundër Liverpool, Sassuolo, Genoa dhe Rossonerëve.

Lautaro Martinez nuk ka shënuar ende një gol në vitin 2022, ndërsa Edin Dzeko shënoi vetëm tre gola në 13 ndeshjet e fundit në të gjitha garat. Forma e dobët e sulmuesve është padyshim një nga problemet e Interit tani, por padyshim që nuk është i vetmi.

Interi nuk ka shënuar gol në 403 minuta, Inzaghi gjen fajtorin Interi nuk ka shënuar gol në 403 minuta, Inzaghi gjen fajtorin

Ish-trajneri i Italisë, Arrigo Sacchi, ka theksuar se si Marcelo Brozovic dhe Nicolo Barella dukeshin të rraskapitur kundër Milanit, duke shtuar se Nerazzurrëve u mungonte një lidhje mes sulmit dhe mesfushës.

Barella dha tetë asistime në 16 ndeshjet e tij të para në Serie A këtë sezon, një më shumë se ai nën drejtimin e Antonio Contes gjatë sezonit të kaluar. Ai nuk ka qenë aq efektiv që nga fillimi i vitit 2022, pasi ka shënuar një gol dhe nuk ka bërë asnjë pasim vendimtar.

Brozovic nuk është një golashënues i natyrshëm apo asistues, veçanërisht tani që Hakan Calhanoglu është në krye të goditjeve të Interit. Megjithatë, lojtari kroat ka humbur vetëm dy ndeshje këtë sezon dhe u ul në bankinë vetëm 11 herë në të gjitha garat këtë sezon.

Gosens i lumtur me debutimin e tij te Interi Gosens i lumtur me debutimin e tij te Interi

Vetëm Samir Handanovic (3,270) dhe Milan Skriniar (3,000) kanë luajtur më shumë minuta se Brozo këtë sezon (2,959). Calhanoglu gjithashtu ka rënë ndjeshëm që nga fillimi i vitit 2022 me vetëm një asistim në 11 paraqitje. Ish-ylli i Milanit kishte shënuar gjashtë gola dhe tetë asistime në 18 ndeshjet e para të Serie A me Nerazzurrët.

Mungesa e golave ​​është vërtet e lidhur ngushtë me betejat e Interit në mes të fushës, ku titullarët e rregullt të Inzaghit duken të lodhur dhe të paaftë për të qenë efektiv në fazën e fundit. /Telegrafi/