Kylian Mbappe mundi Kyle Walker në një garë shpejtësie me top në këmbë gjatë fitores 2-1 të Francës në çerekfinale të Kupës së Botës ndaj Anglisë.

Pjesa më e madhe e muhabeteve para ndeshjes që nisën në përplasje rrethuan Mbappen dhe Anglia do ta ndalonte yllin në formë të Paris Saint-Germain.

U fol për Anglinë që kishte një plan për t’u mbrojtur kundër Mbappes, ndërsa Walker në mënyrë mjaft të pamëshirshme tha se nuk do të “hapte tapetin e kuq” dhe e shpërfilli atë si kundërshtarin e tij më të fortë.

Mbrëmë (e shtunë), Walker dhe pjesa tjetër e mbrojtjes së Anglisë bënë mirë që e mbajtën të qetë lojtarin kryesor të Francës dhe e ndaluan atë të shtonte pesë golat e tij në turne.

Reklama
Reklama

Në vend të kësaj ishin Aurelien Tchouameni dhe Olivier Giroud ata që shënuan, me këtë të fundit q shënoi golin që theu zemrat e Anglisë .

Por, Mbappe tregoi cilësinë e tij në shumë raste dhe një rast në pjesën e dytë e pa atë duke mposhtur Walkerin në një garë shpejtësie “një-kundër-një”.

Walker është ndoshta lojtari më i shpejtë në Ligën Premier dhe shpejtësia e tij është një aset jetik për klubin dhe vendin.

Por menjëherë pasi Harry Kane barazoi nga pika e bardhë, Mbappe mposhti Walkerin. Të dy shfaqën ritëm të fortë, por francezi e mposhti atë dhe ia doli të bënte një harkim në kuadrat, por nuk mundi ta gjente saktë Giroud ose Ousmane Dembele. /Telegrafi/

Reklama

Reklama