Fansat ishin të mahnitur për një nga shfaqjet më të pritura të pjesës së parë të ‘Super Boël’ me performancat e yjeve më të mëdha të hip-hopit në botë, Kendrick Lamar, Eminem, Dr Dre, Snoop Dogg dhe Mary J Blige.

‘Super Bowl 2022’u zhvillua të dielën (13 shkurt) në stadiumin So-Fi në Los Angeles, ku u përballën Los Angeles Rams me Cincinnati Bengals.
Është hera e parë që ‘Super Boël’ – një nga ngjarjet më të mëdha sportive të vitit në SHBA u rikthye në Los Angeles.

Dre, Snoop Dogg, Eminem, Blige dhe Lamar iu bashkuan listës së muzikantëve të famshëm që kanë luajtur gjatë shfaqjeve të pjesës së parë të Super Boël, në listën që më parë ka përfshirë edhe yjet si: Beyonce, Madonna, Coldplay, Katy Perry, U2, Lady Gaga, Michael Jackson, Jennifer Lopez dhe Shakira, shkruan The Independent.

Foto: NBC

Më poshtë janë pikat që morën vëmendjen më të madhe nga shfaqja e pjesës së parë:

Një performancë surprizë nga 50 Cent

Si zakonisht, shfaqjet surprizë u mbajtën të fshehta deri në momentin e fundit. Reperi, 50 Cent ishte ylli i ftuar i këtij viti, duke u shfaqur pasi Dr Dre dhe Snoop Dogg hapën shfaqjen me dy këngët “Still Dre” dhe “California Love”.

50 cent performoi “In Da Club” ndërsa ishte i rrethuar nga kërcimtarë, gjë që ndoshta shpjegon pse ai dukej mjaft i hutuar në pjesën më të madhe të tij.

Eminem gjunjëzohet pas “Lose Yourself”

Reperi “Lose Yourself” kundërshtoi udhëzimet e përfolura nga NFL për të mbajtur politikën jashtë shfaqjes së pjesës së parë, duke u gjunjëzuar në fund të performancës së tij “Lose Yourself” për një minutë.

Vendimi i reperit për t’u gjunjëzuar me dorën në kokë dukej se ishte një shfaqje solidariteti për ish-mbrojtësin e NFL, Colin Kaepernick dhe lojtarë të tjerë të futbollit që janë gjunjëzuar gjatë himnit kombëtar për të protestuar kundër pabarazisë racore dhe brutalitetit të policisë.

Eminem me sa duket kishte përmendur idenë e gjunjëzimit përpara performancës së tij, por organizatorët e ‘Super Bowl’ i kishin kërkuar të shmangte një gjë të tillë.

Forma e protestës me gjunjëzim u soll në NFL nga Colin Kaepernick, i cili fillimisht filloi të ulet në heshtje në stola gjatë himnit kombëtar, në fillimin e sezonit 2016 më 26 gusht.

Ndërsa shumë e lavdëruan Eminem për këtë, të tjerë vunë në dukje se si Kaepernick, një person me ngjyrë, vazhdon të jetë në listën e zezë për protestat e tij kundër padrejtësisë racore, ndërsa Eminem, i cili është i bardhë, ishte në gjendje të gjunjëzohej në të njëjtën ngjarje.

Foto: NBC

Anderson .Paak luan në bateri

Anderson.Paak, i njohur si reper mund të shihej dukej luajtur në bateri gjatë performancës së Eminem të “Lose Yourself”.

Kendrick Lamar performancë me deklaratën politike

Përpara ‘Super Bowl’-it, dolën raporte të përhapura se titullarët Dr Dre, Kendrick Lamar, Eminem, Mary J Blige dhe Snoop Dogg po censuroheshin shumë për të bërë ndonjë deklaratë politike.

Dr. Dre, Mary J Blige, Snoop Dogg, Eminem dhe 50 Cent të cilët bashkë kanë një pasuri të kombinuar prej 983 milionë dollarësh ndezin skenën e ‘Super Bowl’ Dr. Dre, Mary J Blige, Snoop Dogg, Eminem dhe 50 Cent të cilët bashkë kanë një pasuri të kombinuar prej 983 milionë dollarësh ndezin skenën e ‘Super Bowl’

Sipas New York Post, Dre u ndje “i censuruar në mënyrë të neveritshme” nga drejtuesit që nuk donin që performanca të bëhej një “moment lufte kulturore përçarëse”.

Foto: NBC

Megjithatë, Lamar zgjodhi të performojë “Alright” për segmentin e tij, i cili u ndje i rëndësishëm duke pasur parasysh kërkesat e përfolura për të mbajtur politikën jashtë shfaqjes së pjesës së parë.

“Alright” u bë një himn kundër brutalitetit të policisë dhe padrejtësisë racore në vitin 2015, pasi aktivistët në Universitetin Shtetëror të Cleveland u filmuan duke e kënduar atë. Kënga fillimisht u shfaq në albumin e njohur botërisht të Lamar “To Pimp a Butterfly”.

Kanye West ishte i pranishëm në audiencë

Foto: NBC

Kanye West u pa me vajzën e tij North duke parë ndeshjen e Cincinnati Bengals në përballje me Los Angeles Rams në kulmin e sezonit NFL 2021 në stadiumin So-Fi.

Reperi dhe producenti kontrovers u filmua duke mbajtur një maskë të zezë që mbulonte fytyrën e tij, ndërsa ishte ulur me North dhe Antonio Broën. /Telegrafi/