Milani në grupet e Ligës së Evropës pas ekzekutimit të 24 penalltive

Milani ka arritur të marrë një fitore me shumë vuajtje ndaj Rio Aves, ku vetëm pas ekzekutimit të penalltive ka kaluar tutje.

Pas 90 minutave lojë, rezultati ishte 1-1, ndërsa 120 minutat u mbyllën 2-2.

Pjesa e parë ka qenë shumë e dobët nga të dyja skuadrat, pasi thuajse nuk krijuan asnjë rast të rrezikshëm.

Krejt çfarë vlen të përmendët nga 45 minutat e para janë dy kartonët e verdhë për vendasit ku u ndëshkuan Borevkovic dhe Moreira.

Gjithsesi 45 minutat e para përfunduan ashtu siç filluan me rezultat të bardhë 0-0. Pjesa e dytë nisi për mrekulli për Rossonerët të cilët shënuan në minutën e 51-të për epërsinë 0-1.

Ishte sulmuesi belg Alexis Saelemaekers që shënoi me një goditje të fortë për t’i kaluar Rossonerët në epërsi.

Vendasit nuk u dorëzuan dhe në minutën e 72-të barazuan gjithçka kur shënoi Francisco Geraldes pas asistimit nga Piazon për 1-1.

Milani tentoi ta fitonte ndeshjen, por nuk arriti t’i konkretizonte rastet dhe 90 minutat përfunduan në barazim 1-1.

Me të filluar koha shtesë, Rio Ave realizoi golin e epërsisë 2-1 me Dala Gelson që shënoi lehtësisht.

Milani e pa vetën e eliminuar deri në minutën e fundit, kur në të 120-tën fituan penallti.

Në gol penalltinë e fituar e shëndrroi mesfushori turk Hakan Calhanoglu për të barazuar shifrat në 2-2.

Kësisoj Rossonerët siguruan ekzekutimin e penalltive ku ishin maratonë e vërtetë.

Plot 24 penallti u gjuajtën, ku 17 nga to u realizuan dhe Milani kaloi tutje me rezultat 8-9.

Kësisoj pas kësaj fitore Milani arrin të futet në fazën e grupeve në Ligën e Evropës. /Telegrafi/

Cristiano Ronaldo lidhet me një transferim shokues në klubin më në formë në Evropë

Granit Xhaka barazoi rekordin e pabesueshëm të UEFA-s gjatë barazimit të Leverkusenit me Romën

Liga e Evropës
Mësohet arsyeja pse nuk ndërhyri VAR-i te goli i anuluar i Bayern Munichut ndaj Real Madridit

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

“E pabesueshme”, reagimi i Granit Xhakës pas kalimit në finalen e Ligës së Evropës

UEFA “zbuloi” një foto të vjetër: Dy shokët do të kenë një sherr të madh në finalen e Ligës së Kampionëve