LAJMI I FUNDIT:

Mijëra njerëz morën pjesë në funeralin e 15-vjeçarit të vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

Mijëra njerëz morën pjesë në funeralin e 15-vjeçarit të vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

Qindra palestinezë morën pjesë në funeralin e Mohammad Fayez Balhan, i cili u dorëzua pas plagëve me armë zjarri në kokë dhe gjoks pasi u qëllua nga trupat izraelite gjatë një bastisjeje në Bregun Perëndimor të pushtuar, më 10 prill.

Reklama

Sipas dëshmitarëve okularë, forcat izraelite bastisën kampin e refugjatëve Aqbat Jabr, duke qëlluar Balhanin dhe duke plagosur dy të tjerë, në përleshje me banorët.

Siç shkruan më tej TRT Balkan, 15-vjeçari u shpall i vdekur në një spital lokal.

View this post on Instagram

A post shared by TRT Balkan AL (@trtbalkanal)

Operacioni erdhi një ditë pas varrimit të dy grave britaniko-izraelite të vrarë në një sulm me armë zjarri në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Tensionet janë rritur që kur policia izraelite i largoi me forcë besimtarët nga brenda kompleksit të xhamisë Al Aksa në Jerusalemin Lindor javën e kaluar.

Sipas shifrave palestineze, rreth 100 palestinezë janë vrarë nga zjarri izraelit që nga fillimi i këtij viti.

Gjashtëmbëdhjetë izraelitë janë vrarë gjithashtu në sulme të veçanta gjatë së njëjtës periudhë.

Në trend Botë

Më shumë
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës

Mercenarët e Wagnerit kthehen në lindje të Ukrainës

Evropa
Industria farmaceutike për ndalimin e

Industria farmaceutike për ndalimin e "kimikateve të përjetshme": Së shpejti nuk do të ketë ilaçe

Evropa
Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh - pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre

Qeveria gjermane miraton një plan shumë miliardë eurosh - pritet të përfitojnë fëmijët dhe familjet e tyre

Evropa
Kalo në kategori