LAJMI I FUNDIT:

“Messi do të thyejë rekordin e Dani Alvesit”, Maxwell flet për trofetë e fituar dhe situatën e dy ish-bashkëlojtarëve

“Messi do të thyejë rekordin e Dani Alvesit”, Maxwell flet për trofetë e fituar dhe situatën e dy ish-bashkëlojtarëve

Në një intervistë ekskluzive për Goal.com, braziliani Maxwell ka diskutuar për karrierën e jashtëzakonshme që e pa atë të fitojë 37 tituj së bashku me disa superyje.

Kur tifozët mendojnë për lojtarët më të dekoruar në historinë e futbollit, emrat e zakonshëm që priren të vijnë në mendje janë: Dani Alves, Lionel Messi dhe Andres Iniesta.

Megjithatë, Maxwell shpesh neglizhohet dhe nuk përmendet apo nuk ka njohuri që ai është në mesin e lojtarëve më të trofeshëm.


Braziliani ishte një mbrojtës i majtë me shumë talent në ditët e tij si lojtar aktiv, por ai gjithashtu kishte një zakon të mirë për të qenë në vendin e duhur në kohën e duhur, siç nënvizohet nga fakti se ai luajti për Interin, Barcelonën dhe Paris Saint-Germain gjatë periudhave më të suksesshme të historisë së çdo klubi.

Dhjetë lojtarët me më shumë trofe të fituar në shekullin XXI – Messi i treti, Ronaldo i shtati
Lexo po ashtu Dhjetë lojtarët me më shumë trofe të fituar në shekullin XXI – Messi i treti, Ronaldo i shtati

Në përgjithësi, ai fitoi 37 trofe gjatë karrierës vezulluese, duke e bërë atë futbollistin më të dekoruar të të gjitha kohërave – derisa, sigurisht, titulli i tij u mor nga ish-bashkëlojtari i tij te Blaugranët dhe Brazili, Dani Alves.

Natyrisht, si Iniesta ashtu edhe Messi më pas u barazuan me rekordin e Maxëellit përpara se argjentinasi të kalonte duke fituar titullin e tij të 38-të në nivel klubesh dhe ndërkombëtare duke e udhëhequr vendin e tij drejt triumfit në Copa America verën e kaluar.

Meqenëse Messi i është bashkuar PSG-së, klub i cili është gati ta fitojë titullin në Ligue 1, Maxell tani beson se Messi, 34 vjeç, ka të ngjarë të përfundojë me më shumë trofe të fituar sesa 38-vjeçari Alves.

“Ai ka çdo shans për të thyer rekordin. Duke luajtur në PSG, ai ka një ekip të madh rreth tij dhe mundësinë për të fituar shumë trofe të tjerë”, ka thënë fillimisht Maxwell për GOAL.

“Edhe tani, me Danin në Barcelonë, Messi ka më shumë gjasa për të vazhduar në karrierën e tij. Ne kurrë nuk e dimë se sa mund të shkojë Dani sepse ai vazhdon të shtyjë veten, por Messi është më i ri”.

Maxwell, i cili tani është Shefi i Zhvillimit të Futbollit të UEFA-s, shpjegoi gjithashtu se ai nuk ishte aspak i mërzitur kur Alves zuri vendin e tij në librat e rekordeve.

Buffon, Ronaldinho, Messi - Formacioni i ëndrrave nga Ibrahimovic është absolutisht i pabesueshëm
Lexo po ashtu Buffon, Ronaldinho, Messi - Formacioni i ëndrrave nga Ibrahimovic është absolutisht i pabesueshëm

“Unë punoja në PSG si drejtor sportiv kur Dani e arriti këtë. Ne u përqafuam dhe ai tha: “Më vjen keq”. Unë iu përgjigja “Jo, ju e meritoni dhe tani duhet të shkoni më tej dhe më tej!”.

“Pra, unë isha vërtet i lumtur që ai e bëri atë”, përfundoi ish-mbrojtësi brazilian. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori