LAJMI I FUNDIT:

Messi ende nuk është më i miri i të gjitha kohërave – legjendat që janë para tij

Messi ende nuk është më i miri i të gjitha kohërave – legjendat që janë para tij

Lionel Messi është ngjitur më në fund në tribunën qiellore të futbollit, lartësia e tij e vërtetuar në finalet më drithëruese të të gjitha finaleve të Kupës së Botës.

Mes euforisë mbresëlënëse të së dielës mbrëma në Katar, vërshimi emocional për ta vlerësuar atë si më të madhin e të gjitha kohërave ishte i pashmangshëm.

Ndërsa rëra e asaj stuhie të shkretëtirës përvëluese vendosen në Doha, është koha për të kalibruar pozicionin e saktë që maestro i vogël tani zë në atë triumvirat hyjnor. Realiteti kristal, për këtë gjeni të brezit të tij, është i treti në histori.

Një pas ‘vëllait’ të tij ikonik argjentinas me këpucë të arta Diego Maradona, i cili zbukuroi mjeshtërinë e ngjashme me Messin me ndezës dinamikë të fuqisë fizike dhe ritëm elektrizues në distanca të gjata dhe të shkurtra.

Reklama
Reklama

Nga raportimi në bazë të ekspertit të Mail Sport, Jeff Powell, janë dy lojtarë para shtatë herë fituesi i Topit të Artë:

1) Pele

2) Diego Maradona

3) Lionel Messi

4) Garrincha

5) Alfredo Di Stefano

6) Johan Cruyff

7) John Charles

8) George Best

9) Cristiano Ronaldo

10) Ferenc Puskas 

Ende në këmbë mbi të gjithë është Pele.

Tre Kupat e Botës – kundër një – dhe mijëra golat janë të shquar përtej mosmarrëveshjes racionale. Përtej kësaj, zoti i lojës së bukur, i pagëzuari fillimisht Edson Arantes do Nascimento, ishte më i fundit.

Lionel Messi është cilësuar gjerësisht si futbollisti më i mirë i historisë pas fitores së Kupës së Botës

Po aq magjike sa Messi me top, forcë goditëse e pandalshme e përforcuar nga guximi i papërpunuar, krejtësisht me dy këmbë, fenomenale në ajër dhe inteligjenca. Me pak fjalë, futbollist i kompletuar. I vetëm në përsosmërinë e tij absolute.

Reklama
Reklama

Ky gjykim mund të jetë më i lehtë për Messin, tani ai ka parë përtej argumentit të arsyeshëm sfidën e Cristiano Ronaldos si lojtari më i mirë në planet sot.

Ashtu si me përzgjedhjen e skuadrave të të gjitha kohërave të botës dhe të Anglisë, si dhe me katalogimin e finaleve më të jashtëzakonshme, këto vlerësime parashikohen nga më shumë se gjysmë shekulli i raportimit të Kupave të Botës, Kupave Evropiane, Ligave të Kampionëve dhe mijëra mbi mijëra finale dhe ndeshje të ligës.

Ata injorojnë shkëlqimin e tri herë fituesit të Kupës së Botës dhe golashënuesit të 1000 golave: Pele

Njëmbëdhjetët madhështorë kërkojnë një ekuilibër mbrojtës së bashku me gjetjen e vendeve për sa më shumë nga mrekullitë individuale të jetë e mundur.

Reklama

Nuk ka vend në formacionin më të mirë të Anglisë për asnjë nga çerekfinalistët e Katarit.

Reklama

Garrincha konsiderohet nga miliona brazilianë si edhe më i madh se Pele dhe ngjallja e tij magjepsëse e një futbolli pati ndikimin më të drejtpërdrejtë në shumicën e Kupave të Botës së tyre.

Argjentinasi tjetër numër 10 i madh, Diego Maradona, është gjithashtu mbi Messin e të gjitha kohërave

Alfredo Di Stefano, argjentinasi i tretë i plotfuqishëm, orkestroi nga mesfusha skuadrat më të mëdha të të gjitha klubeve. Ky mishërim i parë i Real Madridit. Shënimi i golave ​​nga zona në shkëlqimin e tij.

Johan Cruyff ishte mishërimi i Total Football të luajtur nga brezi i artë i Holandës.

John Charles ishte një kolos, aq madhështor në qendërsulmues aq edhe monumental në qendër të fushës.

Reklama

JEFF POWELL i Sportsmail ka dhënë 11-tën e tij më të mirë ndonjëherë nga futbolli botëror

Kah fundi Rod Steëart – po, ai Rod Steëart – shkoi në krahun e djathtë. Përmes errësirës, ​​kjo figurë gjigante u ngjit mbi piedestalin e futbollit botëror, pasi ishte i mahniteshe me kalimet e tij.

Reklama

George Best, ishte poet në lëvizje. I guximshëm deri në pikën e joshjes së mbrojtësve më të frikshëm në hapësirën e tij, të cilave ai i shmangej me lehtësi për të shkuar te porta për të realizuar gol.

Pra, këtu është lista e pasur me legjenda botërore. Le të fillojnë debatet tani se kujt i takon epiteti i më të mirit në histori të futbollit. /Telegrafi/

Reklama

Ndërkohë, këtu është 11-të e të gjitha kohërave të shkrimtarit tonë në Angli, me Wayne Rooney që kryeson sulmin

Në trend Sport

Më shumë
Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Lista me trajnerët më të paguar në botë, fituesi i shumëfishtë i Ligës së Kampionëve është i shtati

Ndërkombëtare
Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Ligue 1
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Abramovich financoi fshehurazi klubin holandez duke investuar 117 milionë euro

Abramovich financoi fshehurazi klubin holandez duke investuar 117 milionë euro

Ligat tjera
Kalo në kategori