LAJMI I FUNDIT:

Mësohet arsyeja pse dështoi meçi Fury-Usyk për 29 prill

Mësohet arsyeja pse dështoi meçi Fury-Usyk për 29 prill

Është zbuluar tashmë arsyeja pse dështoi meçi i Tyson Fury kundër Oleksandr Usyk dhe kjo thuhet se shkon përtej ndarjes së përfitimeve të meçit.

Reklama

Sipas menaxherit të Usyk, përplasja e padiskutueshme e paraparë më 29 prill në stadiumin Wembley ka dështuar.

Të dy kampet ishin mbyllur në bisedime për një përballje të madhe në Londër, Angli, por diskutimet kanë dështuar.

“Pavarësisht se sa shumë Usyk bëri kompromis, ai u shty për më shumë. Nëse kjo luftë do të ndodhë, ndodh vetëm më 29 prill. Ose thjesht do të anulohet, dhe ne do të shkojmë me meçin e detyrueshëm”, ka thënë menaxheri i Usyk, Egis Klimas.

Dështon meçi mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk
Lexo po ashtu Dështon meçi mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

Kjo vjen pasi Usyk kishte rënë dakord për një ndarje të fitimeve 70-30 në favor të Furyt pas shkëmbimeve të herëpashershme në mediat sociale për një klauzolë të mosrespektimit.

Por, sipas burimeve të ESPN, Fury dhe Usyk “nuk mund të bien dakord për kushte të tjera materiale kritike për marrëveshjen përtej ndarjes”.

Si rezultat, kampioni i WBA (super), WBO dhe IBF ka mbyllur kampin e tij stërvitor dhe do të rigrupohet me ekipin e tij për të planifikuar lëvizjen e tij të radhës.

Usyk, i cili mbrojti titujt e tij të botës kundër Anthony Joshua verën e kaluar, mund të kthehet në qershor/korrik në një mbrojtje të detyrueshme, potencialisht kundër britanikut Daniel Dubois.

Fitorja e tij ndaj Joshuas në Arabinë Saudite ishte paraqitja e tij e fundit brenda një ringu, pasi rrëzoi ‘AJ’ në shtator të 2021 për t’u bërë kampion i unifikuar.

Sa për Furyn, ai nuk ka luftuar që nga fitorja e tij ndaj Dereck Chisora ​​dhjetorin e kaluar. Ai gjithashtu mundi Dillian Whyte në viti 2022 pas fitores së tij me nokaut ndaj Deontay Wilder.

‘The Gypsy King’ mund të rikthehet ende muajin e ardhshëm, por, natyrisht, kundër një kundërshtari tjetër, pasi ka nisur kampin e tij stërvitor.

Një ndeshje Fury kundër Usyk do të kishte kurorëzuar kampionin e parë të padiskutueshëm të boksit në peshat e rënda në epokën e katër rripave. /Telegrafi/