Maria Sharapova po pensionohet nga tenisi profesionist në moshën 32vjeçare dhe me pesë tituj Grand Slam në karrierë. Ajo gjithashtu del në pension si lojtarja e tretë më e paguar femër dhe e shtata më e ranguara në përgjithësi.

Serena Williams dhe Roger Federer janë tenistet më të paguar te femrat, respektivisht meshkujt të të gjitha kohërave – megjithëse ka një ndryshim më shumë se 50 milionë euro në të ardhurat e tyre totale në karrierë.

Më poshtë, ne hedhim një vështrim në 32 lojtarët më të paguar të tenisit të të gjitha kohërave, bazuar në fitimet në fushë. Ndërsa lista është miksuar në renditjen e meshkujve dhe femrave, po ashtu nga të gjitha kohërat.

Reklama

Të dhënat janë përmes Australian Open 2020 dhe janë nga turnet ATP dhe WTA. Fitimet janë përcaktuar nga titujt që kanë fituar gjatë karrierës.

Reklama
 1. Martina Navratilova – 21,6 milionë dollarë (19,9 milionë €)

Nacionaliteti: Çeke dhe Amerikane

Trofe Grand Slam: 8 (3 US Open, 3 French Open, 2 Australian Open)

Trofe në total: 94

 1. Steffi Graf — $21.9 milionë (€20.2 milionë)

Nacionaliteti: German

Trofe Grand Slam: 22 (7 Wimbledon, 6 French Open, 5 US Open, 4 Australian Open)

Trofe në total: 107

 1. Lindsay Davenport — $22.2 milionë (€20.4 milionë)

Nacionaliteti: Amerikan

Trofe Grand Slam: 3 (1 Australian, 1 Wimbledon, 1 US Open)

Trofe në total: 55

 1. Jo-Wilfried Tsonga — $22.2 milionë (€20.4 milionë)

Nacionaliteti: Francez

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 17

 1. Dominic Thiem — $23.8 milionë (€21.9 milionë)

Nacionaliteti: Austriak

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 16

Reklama

 1. Kei Nishikori — $23.8 milionë (€21.9 milionë)

Nacionaliteti: Japonez

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 12

 1. Yevgeny Kafelnikov — $23.9 milionë (€22.0 milionë)

Nacionaliteti: Rus

Trofe Grand Slam: 2 (1 Australian, 1 French Open)

Trofe në total: 26

 1. Kim Clijsters — $24.4 milionë (€22.7 milionë)

Nacionaliteti: Belg

Trofe Grand Slam: 4 (3 US Open, 1 Australian Open)

Trofe në total: 41

Reklama

 1. Martina Hingis — $24.7 milionë (€22.7 milionë)

Nacionaliteti: Zviceran

Trofe Grand Slam: 5 (3 Australian Open, 1 Wimbledon, 1 US Open)

Trofe në total: 43

 1. Boris Becker — $25.1 milionë (€23.1 milionë)

Nacionaliteti: Gjerman

Trofe Grand Slam: 6 (3 Wimbledon, 2 Australian, 1 US Open)

Trofe në total: 49

 1. Svetlana Kuznetsova — $25.2 milionë (€23.2 milionë)

Nacionaliteti: Rus

Trofe Grand Slam: 2 (1 French Open, 1 US Open)

Trofe në total: 18

 1. Juan Martin del Potro — $25.9 milionë (€23.9 milionë)

Nacionaliteti: Argjentinas

Trofe Grand Slam: 1 (U.S. Open)

Reklama

Trofe në total: 22

 1. Agnieszka Radwańska — $27.7 milionë (€25.5 milionë)

Nacionaliteti: Polake

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 20

 1. Marin Čilić — $27.8 milionë (€25.6 milionë)

Nacionaliteti: Kroat

Trofe Grand Slam: 1 (U.S. Open)

Trofe në total: 18

 1. Angelique Kerber — $29.5 milionë (€27.2 milionë)

Nacionaliteti: Gjerman

Trofe Grand Slam: 3 (1 Australian Open, 1 Wimbledon, 1 U.S. Open)

Trofe në total: 12

 1. Tomas Berdych — $29.5 milionë (€27.2 milionë)

Nacionaliteti: Çek

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 13

 1. Victoria Azarenka — $30.4 milionë (€28.0 milionë)

Nacionaliteti: Bjelloruse

Trofe Grand Slam: 2 (2 Australian Open)

Reklama

Trofe në total: 20

 1. Andre Agassi — $31.2 milionë (€28.7 milionë)

Nacionaliteti: Amerikan

Trofe Grand Slam: 8 (4 Australian Open, 2 US Open, 1 Wimbledon, 1 French Open)

Trofe në total: 60

 1. Petra Kvitová — $31.5 milionë (€29.0 milionë)

Nacionaliteti: Çek

Trofe Grand Slam: 2 (2 Wimbledon)

Trofe në total: 27

Reklama

 1. David Ferrer — $31.5 milionë (€29.0 milionë)

Nacionaliteti: Spanjoll

Trofe Grand Slam: 0

Trofe në total: 27

 1. Stan Wawrinka — $34.2 milionë (€31.5 milionë)

Nacionaliteti: Zviceran

Trofe Grand Slam: 3 (1 Australian Open, 1 French Open, 1 US Open)

Trofe në total: 16

 1. Caroline Wozniacki — $35.2 milionë (€32.4 milionë)

Nacionaliteti: Daneze

Trofe Grand Slam: 1 (Australian Open)

Trofe në total: 30

 1. Simona Halep — $36.6 milionë (€33.7 milionë)

Nacionaliteti: Rumune

Trofe Grand Slam: 2 (1 French Open, 1 Wimbledon)

Trofe në total: 20

 1. Maria Sharapova — $38.8 milionë (€35.7 milionë)

Nacionaliteti: Ruse

Trofe Grand Slam: 5 (2 French Open, 1 Wimbledon, 1 US Open, 1 Australian Open)

Trofe në total: 36

 1. Venus Williams — $41.8 milionë (€38.5 milionë)

Nacionaliteti: Amerikane

Trofe Grand Slam: 7 (5 Wimbledon, 2 US Open)

Reklama

Trofe në total: 49

 1. Pete Sampras — $43.3 milionë (€39.9 milionë)

Nacionaliteti: Amerikan

Trofe Grand Slam: 14 (7 Wimbledon, 5 U.S. Open, 2 Australian Open)

Reklama

Trofe në total: 64

 1. Andy Murray — $61.5 milionë (€56.6 milionë)

Nacionaliteti: Skocez

Trofe Grand Slam: 3 (2 Wimbledon, 1 US Open)

Trofe në total: 46

 1. Serena Williams — $92.7 milionë (€85.4 milionë)

Nacionaliteti: Amerikane

Trofe Grand Slam: 23 (7 Wimbledon, 7 Australian, 6 US Open, 3 French Open)

Trofe në total: 73

 1. Rafael Nadal — $120.6 milionë (€111.1 milionë)

Nacionaliteti: Spanjoll

Trofe Grand Slam: 19 (12 French Open, 2 Wimbledon, 4 US Open, 1 Australian Open)

Trofe në total: 84

 1. Roger Federer — $129.9 milionë (€119.6 milionë)

Nacionaliteti: Zviceran

Trofe Grand Slam: 20 (8 Wimbledon, 5 US Open, 6 Australian Open, 1 French Open)

Trofe në total: 103. /Telegrafi/