LAJMI I FUNDIT:

Medaljet Olimpike nga ‘Tokio 2020’ ishin bërë nga riciklimi kompjuterëve dhe telefonave celularë

Medaljet Olimpike nga ‘Tokio 2020’ ishin bërë nga riciklimi kompjuterëve dhe telefonave celularë
(Foto: Facebook/KOK)

Është hera e parë në histori që Medaljet Olimpike dhe Paraolimpike janë bërë nga riciklimi i metaleve e çmuara si ari dhe argjendi.

Reklama

Këto metale përdoren në pajisjet elektronike dhe të cilat asgjësohen çdo vit në nivel global.

Projekti filloi dy vite më herët dhe përfshiu 90 për qind të qyteteve dhe fshatrave japoneze, të cilat krijuan vende për marrjen e donacioneve apo pajisjeve të vjetra elektronike.

Për njerëzit e Japonisë, projekti ofroi një mundësi unike për të qenë pjesë e Lojërave duke mbledhur materiale me të cilat u prodhuan rreth 5.000 medalje bronzi, argjendi dhe ari.

Fushata e riciklimit prodhoi 32 kilogramë ari, 3.493 kilogramë argjend dhe 2.200 kilogramë bronz, të gjitha këto nga 80 tonelata pajisje.


Në trend Sport

Më shumë
E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

Ligat tjera
Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Përfaqësuesja e Kosovës
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Kalo në kategori