LAJMI I FUNDIT:

Mbresëlënëse: Rreth 5 mijë veta presin në shi me orë të tëra, për të dhuruar “qelizat amë” për djalin që po lufton me kancerin (Foto/Video)

Mbresëlënëse: Rreth 5 mijë veta presin në shi me orë të tëra, për të dhuruar “qelizat amë” për djalin që po lufton me kancerin (Foto/Video)

Mijëra njerëz janë përpjekur të bëhen dhurues të “qelizave amë” në një përpjekje rekord për të shpëtuar jetën e një djali pesëvjeçar me kancer.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Oscar Saxelby-Lee, nga Worcester, i cili frymëzoi një total prej 4,855 njerëzve për të shkuar në një test në fundjavë për të parë nëse ata ishin “të duhurit” për të dhuruar diçka të tillë.

Mjekët thonë se nxënësi ka vetëm tre muaj për të gjetur një dhurues nga i cili mund të marrin qelizat amë të gjakut për të trajtuar leukeminë akute limfoblastike të Oscar.

Ai tashmë ka pasur kimioterapi pasi që është diagnostikuar në dhjetor, por do të ketë nevojë për trajtim më agresiv për të kapërcyer sëmundjen.

Prindërit e Oskac u shqetësuan për herë të parë kur vunë re mavijosje të pashpjegueshme në trupin e djalit të tyre dhe në dhjetor.

Familja është tani në një garë kundër kohës për të gjetur dikë që mund të dhurojë qelizat burimore të gjakut – thonë se gjasat e tij për mbijetesë do të ‘pakësohen’ nëse një donator nuk gjendet brenda tre muajve.

Dhe turma njerëzish ia mësynë Shkollës Fillore “Pitmaston” në Worcester, ku Oscar është nxënës, për të parë nëse ata mund të jenë “të duhurit”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori