Nasser al Khelaifi ka arritur një nga objektivat e tij në Kampionatin Botëror që po mbahet në vendin e tij, në Katar.

Reklama

“Unë do të shkoj me ekipin tim kombëtar dhe më pas me lojtarët e mi, shpresoj që ata të jenë më të mirët”, deklaroi ai për Marca.

Më pas në L’Equipe ditë më vonë, presidenti i PSG -së mbajti të njëjtën linjë përpara se të diskutonte të ardhmen e Lionel Messit dhe Kylian Mbappe.

“Këtë vit është Kampionati Botëror. Pas kësaj, ne do të flasim”, shtoi ai.

Fakti është se sa herë shfaqet Messi, Mbappe përgjigjet më pas.

Reklama

Nëse Leo ishte lojtari më i mirë në ndeshjen e tij kundër Australisë për të kaluar Argjentinën në çerekfinale, duke shënuar një tjetër gol që e çon atë në nëntë gola në Botëror dhe tre në Katar, atëherë Kylian u duk se shënoi një tjetër dygolësh, i dyti pas një të tilli kundër Danimarkës.

Reklama

Ai tani ka shënuar pesë gola në Katar, gjë që e vendos atë në krye të klasifikimit të Këpucës së Artë. Të dy janë liderë të padiskutueshëm për kombëtaret e tyre përkatëse me fanellën me numrin 10 në shpinë dhe të dy mund të takohen vetëm në një finale hipotetike.

Reklama

Mbappe është i vendosur të sulmojë fronin e Botërorit pikërisht tani, pavarësisht rezistencës së Messit. Shifrat e tij, është e vërtetë, janë të frikshme sepse Kupa e Botës duket si konkurrenca e tij.

Vetëm Pele ishte më i ri se ai në arritjen e shtatë golave, pas Kupës së Botës të vitit 1958 dhe 1962, por Kylian, pa mbushur 24 vjeç, tashmë ka shënuar nëntë gola, duke kaluar Diego Maradonën dhe Cristiano Ronaldon.

Reklama

Ai ishte një kampion bote në moshën 19-vjeçare, ai ishte lojtari i dytë më i ri që fitoi Kupën e Botës dhe që shënoi në një finale të Kupës së Botës pas ish-numrit 10-të të Brazilit, idhulli i tij i madh. Në më pak se dy Kupa Bote, ai tashmë garon me lojtarë si Messi dhe Cristiano, të cilëve u duheshin pesë Kupa Botërore për të arritur të njëjtat statistika golashënuesish.

Reklama

“Ky Botëror është obsesioni im, është gara ime e ëndrrave. Unë e kam ndërtuar të gjithë sezonin rreth këtij kompeticioni”, deklaroi Mbappe në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes të dielën.

“E kam përgatitur veten maksimalisht si fizikisht ashtu edhe mendërisht për ta fituar, që është objektivi që i kam vënë vetes, edhe pse është shumë larg. Objektivi i vetëm është fitimi i Kupës së Botës, pjesa tjetër është dytësore”, ka shtuar ai.

Reklama

Messi dhe puna e tij e papërfunduar

Nëse Franca ia beson veten Mbappes, aq më tepër Argjentina ia beson Messit.

Albiceleste e dinë se gjithçka varet nga sulmuesi i PSG-së për të ëndërruar një Kupë Bote që ata nuk e kanë ngritur që kur Maradona e bëri atë në Meksikë në vitin 1986.

Reklama

Me ish-yllin e Barcelonës në krye të kombëtares, ata u rikthyen për të luajtur në finalen e Maracana në vitin 2014, por humbën ndaj Gjermanisë (1-0).

Tani, pavarësisht humbjes së papritur ndaj Arabisë Saudite, një vend i tërë beson sërish se ëndrra është e mundur falë Leos.

Messi po përjeton një Botëror shumë të veçantë, ndoshta sepse është i fundit i tij.

“Për mua, përvoja më bën ta shoh atë në një mënyrë tjetër dhe më pëlqen shumë gjithçka që po kalojmë dhe e shijoj atë me njerëzit. Shpresoj që të zgjasë dhe të vazhdojmë të ecim përpara. Tani vjen Holanda, e cila do të jetë një kundërshtar shumë i vështirë”, shpjegoi Messi.

Reklama
Reklama

E ardhmja e brendshme e pasigurt për të dy

Ajo që askush nuk dyshon është se po ndodh marrja e fronit të futbollit botëror. Të dy përballen me një të ardhme të pasigurt në PSG dhe Kupa e Botës mund të ketë një ndikim të madh në vendimin që ata marrin.

Në rastin e Leos, ai ka një vit më shumë në kontratën e tij, të cilën ai vetë mund ta ekzekutojë nëse dëshiron dhe që PSG pret të ndodhë. Të dyja palët ranë dakord që kjo çështje të trajtohej pas Kupës së Botës.

Në rastin e Mbappes, e njëjta klauzolë me argjentinasin është në kontratën e tij, por për vitin 2024.

Reklama

Pas dy vitesh në klub, ai duhet të vendosë nëse do të largohet pa pagesë apo do të vazhdojë për një vit tjetër dhe të nderojë kontratën më të madhe në histori për një sportist.

Reklama

Megjithatë, para qershorit 2024, të dyja palët duhet të vendosin nëse do të qëndrojnë së bashku. Mbappe nuk ka dashur ende të flasë në Katar në zonën mikse pavarësisht se është ylli i madh i Francës dhe Kupës së Botës.

I vetëdijshëm se pasi u zbulua vetëm dy muaj më parë se ai mund të largohej nga klubi këtë qershor, ai do të duhet të trajtojë këtë çështje dhe nuk dëshiron që asgjë ta largojë atë nga qëllimi i tij dhe i një vendi të tërë.

Reklama

Pasi fitoi çmimin e tretë të lojtarit të ndeshjes dhe pas një gjobe nga FIFA për federatën e tij, ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të jepte një konferencë për shtyp në të cilën shpjegoi arsyet e heshtjes së tij.

Reklama

Pas Kupës së Botës, e ardhmja e tij është një çështje që do të duhet të trajtohet nga të dyja palët, sepse nëse ai dëshiron të largohet në fund të këtij sezoni, do të duhej të ishte një shitje me bekimin e PSG-së.

Ndërkohë, mbetet t’i shijojmë të dy në këtë Botëror dhe të paktën deri në qershor në Paris. Çdo gjë mund të ndodhë. /Telegrafi/