LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasja Marta Kostyuk bëri atë që kishte premtuar, nuk ia dha dorën kundërshtares ruse pasi e mposhti në ATX Open

Ukrainasja Marta Kostyuk bëri atë që kishte premtuar, nuk ia dha dorën kundërshtares ruse pasi e mposhti në ATX Open
(Foto: Twitter/WTA)

Tenistja ukrainase, Marta Kostyuk, ka refuzuar t’i shtrëngonte duart me kundërshtaren e saj ruse, Varvara Gracheva, pasi fitoi në finalen e ATX Open në Austin të Teksasit

Reklama

Ajo fitoi me rezultat 2-0 në sete (6-3 7-5) duke u shtrirë në fushë pas triumfit, përpara se të refuzonte t’ia jepte dorën rivales së saj.

20-vjeçarja, e cila është nga Kievi, kishte thënë gjatë Australian Open se nuk do t’i shtrëngonte duart me asnjë kundërshtare ruse apo bjelloruse, si pasojë e agresionit ndaj vendit të saj. Ajo kishte refuzuar t’ia jepte dorën Victoria Azarenkas së Bjellorusisë në US Open në shtator të vitit të kaluar.

Kostyuk ia kushtoi titullin e parë WTA vendit të saj të lindjes gjatë prezantimit të trofeut.

“Duke qenë në pozicionin në të cilin jam tani, është jashtëzakonisht e veçantë ta fitosh këtë titull. Dhe dua t’ia kushtoj këtë titull Ukrainës dhe të gjithë njerëzve që po luftojnë dhe po vdesin tani”, është shprehur tenistja.

Tenistja ukrainase refuzon t’u jep dorën ruseve dhe bjelloruseve
Lexo po ashtu Tenistja ukrainase refuzon t’u jep dorën ruseve dhe bjelloruseve

Pas fitores në këtë turne që është i pari për një ukrainase që nga viti 2021 kur e fitoi Elina Svitolina, Kostyuk është ngritur në vendin e 40-të në renditjen WTA.

Në mesin e turneve ‘Grand Slam’, vetëm Wimbledoni i ka ndaluar lojtarët rusë dhe bjellorusë të konkurrojnë. Tenistët rusë dhe bjellorusë u lejuan të luanin në Australian Open këtë vit pa shfaqur flamurin ose shtetin e tyre. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Abazi konfirmon ankesën në FFK: Presim fitore në tavolinë

Abazi konfirmon ankesën në FFK: Presim fitore në tavolinë

Superliga
La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga
“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

La Liga
Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Premier League
I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

La Liga
Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Serie A
Kalo në kategori