Gjithsej 11 lojtarë të Real Madrid janë kthyer te Los Blancos që nga sezonin 2013/14, pasi kanë kaluar një pjesë të karrierës në klube të tjera, ndërsa Mariano Diaz pritet t’i bashkohet kësaj liste. 

Në shumë raste klubi ka përdorur me sukses opsionin e tyre të ri-blerjes, por ka pasur raste kur lojtarët kanë qenë në huazim për tu kthyer pastaj.

Dani Carvajal

Pasi kaloi një vit te Bayer Leverkusen, mbrojtësi i djathtë u kthye në Real Madrid në sezonin 2013/14. Ata paguan 6 milionë euro për ta blerë atë.

Denis Cheryshev

Pas katër sezoneve në Real Castilla, ai shkoi në Sevilla në vitin 2013. Për shkak të lëndimeve, ai shkoi edhe në Villarreal, ku shkëlqente.

Reklama

Ai u kthye në Real Madrid, por mbahet mend për ndeshjen ndaj Valencias, ku luajti me kartonë de skuadra e humbi ndeshjen.

Reklama

Casemiro

Megjithëse ai erdhi në Real Madrid në vitin 2013, Carlo Ancelotti nuk u mbështeti dhe u transferua në Porto.

Ai u kthye një vit më vonë dhe, që atëherë, ka qenë një pjesë themelore e ekipit.

Lucas Vazquez

Një nga produktet e akademisë së klubit, Vazquez veshi fanellën e bardhë në vitin 2007.

Ai ishte te Espanyol, por klubi ushtroi opsionin e riblerjes dhe e ktheu.

Alvaro Morata

Një tjetër yll i akademisë, Morata u nis për në Juventus në vitin 2014 dhe dy vite më vonë Real Madridi  e ktheu atë, para se ta shiste te Chelsea.

Reklama

Marco Asensio

Real Madrid e bleu atë në dhjetor të vitit 2014 dhe në vitin 2015 e huazoi te Espanyol.

Pas një sezoni të mirë në Kataloni ai u kthye në kryeqytet dhe e bindi Zinedine Zidanen.

Reklama

Jesus Vallejo

Madrid nënshkroi me lojtarin më 31 korrik 2015, por ai mbeti në Zaragoza si huazim për sezonin e ardhshëm.

Në korrik të vitit 2016 ai u huazua në Eintracht Frankfurt, dhe pas një sezoni Zidane e ktheu në Madrid.

Borja Maroyal

Luajtur për të gjitha ekipet e të rinjve te Real Madridi, ku zhvilloi edhe gjashtë ndeshje me ekipin e parë gjatë sezonit 2015/16, para se të shkonte në Ëolfsburg.

Reklama

Ai u kthye në Madrid sezonin e kaluar.

Marcos Llorente

Luajti tre ndeshje me ekipin e parë në sezonin 2015/16, dhe në fund të kampionatit u huazua te Alaves për të fituar përvojë.

Paraqitjet e tij të mira bën që klubi ta rikthej në Santiago Bernabeu.

Federico Valverde

Reklama

Madrid nënshkroi me të në korrik të 2016 për Real Castillan, dhe pas disa ndeshjeve me rezervat ai shkoi te Deportivo La Coruna sezonin e kaluar.

Julen Lopetegui e ka kthyer nga huazimi. /Telegrafi/