Ndërsa transferimi 40 milionë euro i Sadio Manes në Bayern Munich është afër përfundimit, është e vështirë për tifozët e Liverpoolit që të kenë një ndjenjë shumë të ashpër ndaj një lojtari që u ka dhënë atyre gjashtë vite sukses të pashembullt dhe kujtime të mrekullueshme.

Që nga momenti kur nënshkroi në vitin 2016 nga Southamptoni, senegalezi ka qenë një nga yjet e Jurgen Klopp – ndoshta, për jetëgjatësi, ylli – mes një rindërtimi në Anfield që do të mbetet në histori.

Mane më shumë se sa luajti rolin e tij, 120 golat tregojnë historinë e vet. Megjithatë, ndërsa 30-vjeçari padyshim do të lërë një boshllëk, Darëin Nunez ka disa këpucë të mëdha për të mbushur. Por duke analizuar nga perspektiva e karrierës – a është ky në të vërtetë një vendim i mençur?

Mane arrin për testet mjekësore te Bayern Munichu Mane arrin për testet mjekësore te Bayern Munichu

Kini kujdes se çfarë dëshironi, siç thotë shprehja. Ndërkohë që Mane kontribuoi për ta bërë Liverpoolin edhe një herë një top klub në futbollin evropian, anasjelltas nuk duhet harruar se çfarë kanë bërë Reds dhe Klopp për senegalezin.

Sepse mbi gjashtë vjet, Mane u shndërrua nga një perspektivë e nxehtë sulmi në një nga sulmuesit më vdekjeprurës në futbollin botëror.

Dygolëshi i tij në Allianz Arena kundër skuadrës së tij të re, Bayernit në ecurinë magjike të Ligës së Kampionëve të vitit 2019 ishte një shembull i tillë në mesin e një morie momentesh tërheqëse dhe fituese të ndeshjeve.

Mane ka dhënë autografe në Munih i veshur me fanellën e Bayernit Mane ka dhënë autografe në Munih i veshur me fanellën e Bayernit

Me ritmin e tij të papërpunuar dhe etikën e punës, Mane ishte i përshtatshëm për filozofinë e futbollit me presion të lartë dhe energji të lartë të Klopp, duke formuar një treshe vdekjeprurëse brenda dhe jashtë topit së bashku me Mohamed Salah dhe Roberto Firmino.

Dhe edhe me ardhjen e Diogo Jota dhe Luis Diaz në vitet e fundit, Mane ishte pothuajse mjaftueshëm gjithmonë një startues i çimentuar.

Por tani, ai i ka mbushur të gjitha këto për një sfidë të re në Gjermani, në një gjigant evropian që ka fituar titullin e tyre vendas në 10 nga 10 vitet e fundit.

Mund të keni pyetur se përse Liverpooli e transferoi Calvin Ramsayn – por videoja sensacionale e dëshmon se çfarë mund të bëjë 18-vjeçari Mund të keni pyetur se përse Liverpooli e transferoi Calvin Ramsayn – por videoja sensacionale e dëshmon se çfarë mund të bëjë 18-vjeçari

Pra, pyetja e parë që duhet bërë: a është kjo vërtet një sfidë për një lojtar të profilit të Manes?

Mirëpo, më e rëndësishmja, pse të rrezikohet një rënie në famë kur rritja ishte ende e mundur? Sepse provat e largimit të lojtarëve nga dhoma e zhveshjes së Klopp janë se, zakonisht, nuk ka funksionuar.

Largimi i parë i rëndësishëm i epokës së Klopp ishte, padyshim, kalimi i Philippe Coutinhos me 150 milionë euro te Barcelona në janar të vitit 2018.

Ende nuk ka filluar sezoni i ri në Ligën Premier, por vendoset një rekord i ri Ende nuk ka filluar sezoni i ri në Ligën Premier, por vendoset një rekord i ri

Në të njëjtin vit të largimit të Coutinhos, gjermani Emre Can vendosi gjithashtu të eksploronte opsionet larg Merseysides, për të shkuar te Juvetusi dhe dihet se si përfundoi.

Shembulli i tretë i profilit më të lartë është më i fundit, me Gini Ëijnaldum që u largua verën e kaluar, gjithashtu pas skadimit të kontratës së tij, për t’i bashkuar PSG-së, por që tani do të shitet në këtë verë. /Telegrafi/