LAJMI I FUNDIT:

Manchester City fiton për herë të parë në histori trofeun e Ligës së Kampionëve – kompleton tripletën

Manchester City fiton për herë të parë në histori trofeun e Ligës së Kampionëve – kompleton tripletën

Manchester City e ka fituar për herë të parë në histori të tyre Ligën e Kampionëve, pasi në finale e mposhti Interin me rezultat 1-0

Reklama

Ndeshja që nisi në ora 21:00, solli një lojë të kujdesshme nga të dyja anët, por Nerazzurët kishin një start befasues, pasi dilnin më shpesh përpara.

Rasti i parë serioz ishte në minutën e 27-të, kur Erling Haaland ishte afër të shënonte, mirëpo Andre Onan bëri një pritje fantastike.

Më pas, Manchester Cityt pësoi një moment shokues, kur u detyruan të bënin zëvendësim të detyrueshëm, pasi Kevin de Bruyne u detyrua të lëshonte fushën.

Belgu pësoi një zgjatje të muskulit, ndërsa në vend të tij u fut Phil Foden (36’).

Interi ia doli të mbahej mirë, përkundër një dominimi të lehtë nga skuadra angleze, duke bërë që pjesa e parë të përfundonte pa gola.

Por, 45 minutat e dytë kishin një pamje tjetër, pasi dy skuadrat tentonin që sa më parë të kalonin në epërsi.

Rasti ideal deri në këta minuta për Interin e kishte Lautaro Martinez, që bëri një gabim trashanik në minutën e 58-të, pasi nuk vendosi të pasonte te Romelu Lukaku që ishte i lirë, ndërsa vendosi të gjuante vetë, mirëpo Ederson e priti gjuajtjen e tij.

Në minutën e 68-të, Manchester Cityt ia doli të kalonte në epërsi nga një aksion që nuk pritej fare, pasi nga një harkim i Bernardo Silvas u krijuar një tollovi, ndërsa Rodri që ishte i lirë e futi topin në rrjetën e Nerzzurëve.

Dy minuta më vonë, Interi lëshoi një mundësi të artë për barazimin e rezultatit, pasi Federico Dimarco gaboi në pasimin e tij final, ndërsa bashkëlojtarët e tij prisnin në zonë.

Manchester City më pas pati një shans ideal për të shënuar edhe golin e dytë, kur Phil Foden (78’) lëshoi një goditje të lehtë, që u prit nga Onana.

Interi lëshoi një mundësi të artë në minutën e 88-të, kur Lukaku ishte afër të shënonte dhe Ederson e mbajti mrekullisht topin jashtë vijës.

Citizens ia dolën të mbanin këtë epërsi deri në fund, për të ngritur për herë të parë trofeun e Ligës së Kampionëve, në finalen e tyre të dytë në këtë kompeticion.

Manchester Cityt bëhet skuadra e dytë angleze që fiton tripletën, pas ekipit të Manchester United në vitin 1998/99, duke e ranguar vetën tani në një klub elitar në skenën e futbollit botëror pas këtij suksesi. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

“Fadil Vokrri” mund të mos rinovohet fare, Çeku zbulon arsyet

Përfaqësuesja e Kosovës

"Sulmuesi që i ka munguar Chelseat, nuk duket si një lojtar që ka munguar për 11 muaj" - gazeta britanike me fjalë të mëdha për Armando Brojën

Premier League
Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Nainggolan nuk ndryshon kurrë, ofendon rëndë Interin dhe tifozët zikaltër

Serie A
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Roma gjen zëvendësuesin e Jose Mourinhos

Serie A
Kalo në kategori