Manchester City avancon me dy gola pas pjesës së parë ndaj Fluminenses

Manchester City është duke fituar me rezultat të pastër 2-0 ndaj gjigantit brazilian Fluminense, në finalen e Kupës së Botës për Klube, që po zhvillohet në Arabinë Saudite.

Të besuarit e Guardiolës u kualifikuan në fianle pas fitores ndaj ekipit japonez Urawa Red Diamonds, ndërsa ata të Fluminenses kishin mposhtur ekipin egjiptian Al Ahly.

City e gjeti golin e avantazhit që në minutën e parë, ku fillimisht Nathan Ake godet shtyllën nga një distancë e konsiderueshme dhe topin e kthyer e shfrytëzoi Julian Alvarez, i cili me lehtësi shënoi për 1-0.

Pas golit të shënuar, City mori kontrollin e ndeshjes duke arritur ta menaxhojë mirë epërsinë e krijuar.

“Qytetarët” dyfishuan epërsinë në minutën e 27-të, pasi qendërmbrojtësi brazilian Nino, shënoi në rrjetën e portës së tij për shifrat 2-0.

Në rast se City shpallet kampion në fund të kësaj ndeshje, atëherë ky do të ishte trofeu i tyre i pestë në vitin 2023./Telegrafi/

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Bayerni konfirmon lëndimin e yllit të skuadrës, mungon ndaj Real Madridit

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës

Rekordi i pabesueshëm që ka thyer Messi pas paraqitjes heroike ndaj New York RB, asnjë futbollist në histori nuk e ka arritur këtë

E ardhmja e tij është larg Old Trafordit, Man Utd i vendos çmimin e largimit Jadon Sanchos