Manchester Unitedi është në prag të përfundimit të kërkimit të trajnerit të ri pasi diskutimet me Erik ten Hag arritën në fazë të ‘avancuar’.

Holandezi do të bëhet trajneri i pestë i përhershëm i Unitedit që nga largimi i Sir Alex Ferguson, pasi bëri përshtypje në intervistat e tij me drejtuesit e klubit.

Burimet e klubit thonë se një marrëveshje nuk është përfunduar, por kuptohet se është vetëm çështje kohe para se të finalizohet marrëveshja për të sjellë trajnerin e Ajaxit në Old Trafford.

Unitedi i është nënshtruar një procesi ‘të gjerë’ për të zgjedhur trajnerin e tyre të ri dhe ka punuar për një listë të ngushtë prej katër kandidatësh që nga fillimi i vitit.

Ten Hag nuk i mohon bisedimet me klubet e tjera: Manchester United është një klub i madh Ten Hag nuk i mohon bisedimet me klubet e tjera: Manchester United është një klub i madh

Ten Hag u bë zgjedhja e preferuar në dy javët e fundit dhe kuptohet se 52-vjeçari tani ka pranuar të marrë pozicionin dhe një njoftim mund të bëhet së shpejti.

Burimet e klubit thonë se asnjë marrëveshje formale nuk është nënshkruar, por sipas Goal, ka arritur në fazat përfundimtare dhe nuk duhet të ketë asnjë problem me arritjen e marrëveshjes me Ten Hag që është plotësisht dakord.

Kur mund të bëhet njoftimi?

Sipas Goal, nuk ka plane për të bërë një njoftim së shpejti dhe burimet thonë se nuk do të bëhet këtë javë.

Ajaxi do të luajë kundër PSV Eindhoven në finalen e Kupës së Holandës të dielën dhe burime në United thonë se duan të jenë të respektueshëm sa herë që vendosin të zyrtarizojnë emërimin e tyre.

Çdo njoftim do të duhej të binte dakord me Ajaxin dhe, pasi skuadra holandeze është afër fundit të një gare për titull me vetëm katër pikë që i ndajnë dhe PSV në krye të tabelës, ekziston mundësia që ata të kërkojnë që çdo njoftim të shtyhet deri në fundi i sezonit. /Telegrafi/