Man City demolon Brightonin dhe vazhdon formën e mirë, Sterling shkëlqen me het-trik

Manchester City ka fituar me rezultat të thellë 5-0 në udhëtim te Brigtoni ndeshjen e vlefshme për javën e 35-të në Ligën Premier.

Ekipi i Pep Guardiolas ka vazhduar fitoret dhe formën e mirë para mbylljes së sezonit në Angli dhe fillimit të ndeshjeve të Ligës së Kampionëve kur kanë mbetur edhe më pak se një muaj.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë të Qytetarëve, të cilët përvec rasteve të shumta arritën të shënojnë edhe dy gola.

Goli i parë erdhi në minutën e 21-të dhe ishte Raheem Sterling, i cili shënoi për 0-1, ndërsa Gabriel Jesus (44’) i qoi shifrat në 0-2.

Në pjesën e dytë vazhdoi dominimi dhe loja e mirë e Cityt që shënoi edhe tri gola dhe kompletoi një fitore të madhe.

Sterling (53’) ishte përsëri i pari që gjeti golin këtë pjesë duke shënuar për 0-3, ndërsa tre minuta më vonë ishte Bernardo Silva që shënoi për 0-4.

Në minutën e 81-të, Sterling kompletoi het-trikun duke shënuar për 0-5 dhe duke vulosur rezultatin përfundimtar.

Pas kësaj fitore, City e sheh veten në pozitën e dytë me 72 pikë, ndërsa Brighton renditet i 15-ti me 36 pikë.

Në ndeshjen e radhës, ekipi i Guardiolas e pret në shtëpi Bournemouthin, teksa Brightoni udhëton te Southamptoni. /Telegrafi/

Zbulohen dy kërkesat që Laporta ia bëri Xavit në një takim urgjent – ​​njëra ka të bëjë me Guardiolën

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

Alvaro Morata po vuan pasojat e “sëmundjes më të dhimbshme të njohur”