Mallkimi i Topit të Artë të Kupës së Botës ndjek Messin dhe Mbappen

Topi i Artë i Kupës së Botës i jepet lojtarit më të mirë të turneut. Në “Katar 2022”, ka disa pretendentë për çmimin, duke përfshirë Lionel Messi, Kylian Mbappe dhe Antoine Griezmann. Megjithatë, Kampionatet Botërore të fundit tregojnë se çmimi nuk i ka shkuar gjithmonë një kampioni të botës.

Në finalen e sotme (e diel), fituesi do të shpresojë të thyejë thatësirën që ka vazhduar që nga Kupa e Botës “Franca 1998”.

Më poshtë keni çmimet e ndara për Topin e Artë të Kupës së Botës.

Kupa e Botës “Francë 1998” – Ronaldo

Pavarësisht humbjes 3-0 në finale kundër Francës, braziliani Ronaldo u votua lojtari më i mirë i turneut.

Ai shënoi tetë gola në shtatë ndeshje, i dyti vetëm pas Just Fontaine dhe Gerd Muller si golashënuesit më të mirë në një Kupë Botërore të vetme.

Kupa e Botës “Kore e Jugut-Japoni 2002” – Oliver Khan

Çmimi i vitit 2002 shkaktoi polemika. Oliver Khan ishte fituesi falë pritjeve të tij vendimtare gjatë gjithë turneut.

Megjithatë, ishte Ronaldo ai që bëri përshtypje në finale, duke shënuar dy gola, me njërin që erdhi pas një gabimi të gjermanit. Megjithatë, lojtari i atëhershëm i Bayern Munichut e rriti më tej reputacionin e tij.

Kupa e Botës “Gjermani 2006” – Zinedine Zidane

Për herë të tretë radhazi, Topi i Artë i Kupës së Botës shkoi për një nën-kampion. Zidane e fitoi çmimin pas një turneu të madh, megjithëse përfundoi në mënyrën më mizore për të.

Kupa e tij e Botës do të mbahet mend për goditjen me kokë ndaj Marco Materazzit, e cila çoi në përjashtimin e tij dhe lamtumirën e tij nga turneu.

Kupa e Botës “Afrika e Jugut 2010” – Diego Forlan

As në vitin 2010, kampionit nuk iu dha Topi i Artë. Me atë rast, çmimi shkoi për Diego Forlan, i cili përfundoi i katërti me Uruguain.

Pesë golat e tij ishin vendimtarë për skuadrën e Amerikës së Jugut, e cila ishte afër arritjes në finale dhe fitimit të titullit të tretë.

Kupa e Botës “Brazil 2014” – Lionel Messi

Deri më sot, kjo është ndoshta humbja më e dhimbshme e karrierës së Lionel Messit. Ndërsa ëndërronin Kupën e Botës, Gotze dhe Gjermania përfunduan me nderime të larta.

Kishte një ngushëllim për Messin pasi ai u emërua “MVP” i turneut, diçka që shumë njerëz nuk e kuptonin në atë kohë, pasi mendonin se duhej t’i shkonte një lojtari gjerman.

Kupa e Botës “Rusia 2018” – Luka Modric

Pavarësisht se Mbappe, Pogba dhe Griezmann patën një Kupë të Botës të jashtëzakonshme, Topi i Artë i “Rusi 2018” i shkoi Luka Modricit.

Kroati ishte vendimtar për ekipin e tij kombëtar në rrugëtimin e tyre drejt finales, diçka që ishte e paimagjinueshme për shumë para turneut. Modric kurorëzoi një vit ëndrrash si me kombëtaren ashtu edhe me klubin.

/Telegrafi/

"Shqiponja" e Ardian Ismajlit tërbon serbët - fotoja e albumit po shitet edhe në Serbi

Kombëtarja e Shqipërisë
U raportua se Akil Gjakova është vetëdorëzuar, policia jep detajet - reagon edhe Federata e Xhudos

Xhudo
Shkodran Mustafi parashikon fituesin e Kampionatit Evropian dhe paralajmëron rikthimin në futboll

“Blick” shokon me listën e më të mirëve në histori të Zvicrës: Shaqiri i dyti, Xhaka renditet poshtë

Rikthehen fjalët e Jose Mourinhos që i tha për Xabi Alonson pas shpalljes së Leverkusenit kampion

Ndoshta penalltia më e keqe e ekzekutuar në histori të futbollit - ylli i Osasunas, fytyra tragjike ndaj Valencias