Në shpalljen e fituesve të çmimeve individuale do të duhet të presim për fundin e sezonit dhe kremtimin në Los Angelos më 24 qershor, por liga NBA ka filluar të zbulojë fituesit e çmimeve të tjera.

Kështu që mbrëmjen e kaluar u bë edhe zyrtare ajo që ishte e qartë nga fillimi i sezonit – Luka Doncic ishte përfshirë në pesëshen më të mirë të “rookie”.

Reprezentuesi slloven dhe konkurrenti i tij kryesor ishte, Trae Young, i cili gjithashtu gjeti veten në këtë pesëshe me një maksimum prej 200 pikësh.

Kjo është hera e parë që nga sezoni 1984/85 që në pesëshen e parë të futen pesë lojtarët që u përzgjodhën si të parë në draftin e NBA-së. Ishte gjenerata e Michael Jordanit, Hakeem Olajuwon dhe Charles Barkley, të rrumbullakosura nga Sam Bowie dhe Sam Perkins.

Pos, asit të Dallas Maverciksit si dhe basketbollistit të Atlanta Hawks, në pesëshen e parë janë edhe qendra e Phoenixut dhe zgjedhja e parë e Draftit, Deandra Ayton dhe dy qendrat e krahut – Jaren Jackson Jr. nga Memphis dhe Marvin Bagley III nga Sacramento.

Në pesëshen e dytë u gjenden Shai Gilgeous-Alexander dhe Landry Shamet nga L.A. Clippers, Colin Sexton nga Cleveland, Mitchell Robinson nga New York dhe Kevin Huerter nga Atlanta. /Telegrafi/