Edhe pse nuk ia doli ta fitonte çmimin e albumit të vitit, të cilin e rrëmbeu Adele me “25”, Chance the Rapper bëri historinë në ceremoninë e sivjetme të ndarjes së çmimeve Grammy.

23-vjeçari mposhti idhujt e tij, si Kanye West dhe Drake për albumin më të mirë në zhanrin rep, “Coloring Book”.

Më poshtë, Telegrafi jua sjell listën e plotë të fituesve në ceremoninë e 59-të të Grammy Awards:

Incizimi i vitit
“Hello” — Adele
“Formation” — Beyoncé
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Stressed Out” — Twenty One Pilots

Albumi i vitit
25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Kënga e vitit
“Hello” — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“Formation” — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)
“I Took A Pill In Ibiza” — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
“Love Yourself” — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
“7 Years” — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Artisti i ri më i mirë
Chance The Rapper
Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Maren Morris
Anderson .Paak

Chance the Rapper duke marrë çmimin e artistit të ri më të mirë (Getty Images)

Performanca më e mirë solo
“Hello” — Adele
“Hold Up” — Beyonce
“Love Yourself” — Justin Bieber
“Piece By Piece (Idol Version)” — Kelly Clarkson
“Dangerous Woman” — Ariana Grande

Performanca më e mirë pop në duet ose grup
“Stressed Out” — Twenty One Pilots
“Closer” — The Chainsmokers Featuring Halsey
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Cheap Thrills” — Sia Featuring Sean Paul

Albumi më i mirë vokal në zhanrin pop
25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Albumi me vokalin më të mirë tradicional në zhanrin pop
Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson
Cinema — Andrea Bocelli
Fallen Angels — Bob Dylan
Stages Live — Josh Groban
Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

Incizimi më i mirë ‘dance’
“Don’t Let Me Down” — The Chainsmokers featuring Daya
“Tearing Me Up” — Bob Moses
“Never Be Like You” — Flume featuring Kai
“Rinse & Repeat” — Riton featuring Kah-Lo
“Drinkee” — Sofi Tukker

Albumi më i mirë ‘dance/electronic
Skin — Flume
Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre
Epoch — Tycho
Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld
Louie Vega Starring…XXVIII — Louie Vega

Albumi më i mirë instrumental bashkëkohor
Culcha Vulcha — Snarky Puppy
Human Nature — Herb Alpert
When You Wish Upon a Star — Bill Frisell
Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band
Unpsoken — Chuck Loeb

Performanca më e mirë rok
“Blackstar” — David Bowie
“Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” — Beyoncé Featuring Jack White
“The Sound Of Silence” — Disturbed
“Heathens” — Twenty One Pilots

Performanca më e mirë metal
“Dystopia” — Megadeth
“Shock Me” — Baroness
“Slivera” — Gojira
“Rotting in Vain” — Korn
“The Price Is Wrong” — Periphery

Kënga më e mirë rok
“Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
“Burn the Witch” —Radiohead, songwriters (Radiohead)
“Hardwired” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Albumi më i mirë rok
Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
California — Blink-182
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

Albumi më i mirë i muzikës alternative
Blackstar — David Bowie
22, A Million — Bon Iver
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead

Performanca më e mirë R&B
“Cranes in the Sky” — Solange
“Turnin’ Me Up” — BJ The Chicago Kid
“Permission” — Ro James
“I Do” — Musiq Soulchild
“Needed Me” — Rihanna

Performanca më e mirë tradicionale në R&B
“Angel” — Lalah Hathaway
“The Three Of Me” — William Bell
“Woman’s World” — BJ The Chicago Kid
“Sleeping With The One I Love” — Fantasia
“Can’t Wait” — Jill Scott

Kënga më e mirë R&B
“Lake By the Ocean” — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
“Come and See Me” — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)
“Exchange” — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)
“Kiss It Better” — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)
“Luv” — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Albumi më i mirë bashkëkohor urban
Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Albumi më i mirë R&B
Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway
In My Mind — BJ The Chicago Kid
Velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mya

Performanca më e mirë rep
“No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Panda” —Desiigner
“Pop Style” — Drake Featuring The Throne
“All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Performanca më e mirë rep
“Hotline Bling” — Drake
“Freedom” — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar
“Broccoli” — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty
“Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream
“Famous” — Kanye West Featuring Rihanna

Kënga më e mirë rep
“Hotline Bling” — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)
“All The Way Up” — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)
“Famous” — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)
“No Problem” — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)
“Ultralight Beam” — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico “Donnie Trumpet” Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Albumi më i mirë rep
Coloring Book — Chance The Rapper
And the Anonymous Nobody — De La Soul
Major Key — DJ Khaled
Views — Drake
Blank Face LP — ScHoolboy Q
The Life of Pablo — Kanye West

Performanca solo më e mirë ‘country’
“My Church” — Maren Morris
“Love Can Go To Hell” — Brandy Clark
“Vice” — Miranda Lambert
“Church Bells” — Carrie Underwood
“Blue Ain’t Your Color” — Keith Urban

Dueti ose grupi më i mirë ‘country’
“Jolene” — Pentatonix Featuring Dolly Parton
“Different for Girls” — Dierks Bentley Featuring Elle King
“21 Summer” — Brothers Osborne
“Setting The World On Fire” — Kenny Chesney & P!nk
“Think Of You” — Chris Young With Cassadee Pope

Kënga më e mirë ‘country’
“Humble and Kind” — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)
“Blue Ain’t Your Color” — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)
“Die A Happy Man” — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)
“My Church” — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)
“Vice” — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Albumi më i mirë ‘country’
A Sailor’s Guide to Earth — Sturgill Simpson
Big Day in a Small Town — Brandy Clark
Full Circle — Loretta Lynn
Hero — Maren Morris
Ripcord — Keith Urban

Albumi më i mirë modern
White Sun II — White Sun
Orogen — John Burke
Dark Sky Island — Enya
Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo
Rosetta — Vangelis
Solo më i mirë e improvizuar xhaz
“I’m So Lonesome I Could Cry” — John Scofield, soloist
“Countdown” — Joey Alexander, soloist
“In Movement” — Ravi Coltrane, soloist
“We See” — Fred Hersch, soloist
“I Concentrate On You” — Brad Mehldau, soloist

Albumi më i mirë vokal xhaz
Take Me To The Alley — Gregory Porter
Sound Of Red — René Marie
Upward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
Harlem On My Mind — Catherine Russell
The Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Albumi më i mirë instrumental xhaz
Country for Old Men — John Scofield
Book of Intuition — Kenny Barron Trio
Dr. Um — Peter Erskine
Sunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch Trio
Nearness — Joshua Redman & Brad Mehldau

Ansambli më i mirë xhaz
Presidential Suite: Eight Variations on Freedom — Ted Nash Big Band
Real Enemies — Darcy James Argue’s Secret Society
Presents Monk’estra, Vol. 1 — John Beasley
Kaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John Daversa
All L.A. Band — Bob Mintzer

Albumi më i mirë i xhazit latin
Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho Valdés
Entre Colegas — Andy González
Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various Artists
Canto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta
30 – Trio Da Paz

Albumi më i mirë i zhanrit pop latin
Un Besito Mas — Jesse & Joy
Ilusión — Gaby Moreno
Similares — Laura Pausini
Seguir Latiendo — Sanalejo
Buena Vida — Diego Torres

Albumi më i mirë latin i zhanrit rok, urban ose alternativ
iLevitable — ile
L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas
Buenaventura — La Santa Cecilia
Los Rakas — Los Rakas
Amor Supremo — Carla Morrison

Albumi më i mirë tropikal latin
Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo
Conexión — Fonseca
La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
35 Aniversario — Grupo Niche
La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera

Albumi më i mirë bluz tradicional
Porcupine Meat — Bobby Rush
Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Albumi më i mirë i bluzit bashkëkohor
The Last Days of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Albumi më i mirë folk
Undercurrent — Sarah Jaroszh
Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest
Upland Stories — Robbie Fulks
Factory Girl — Rhiannon Giddens
Weighted Mind — Sierra Hull

Albumi më i mirë ‘reggae’
Ziggy Marley — Ziggy Marley
Sly & Robbie Presents… Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.L
Rose Petals — J Boog
Everlasting — Raging Fyah
Falling Into Place — Rebelution
Soja: Live In Virginia — Soja

Ziggy Marley fitoi çmimin e albumit më të mirë ‘reggae’

Albumi më i mirë muzikor botëror
Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
Destiny — Celtic Woman
Walking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black Mambazo
Land Of Gold — Anoushka Shankar
Dois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

Albumi më i mirë për fëmijë
Infinity Plus One — Secret Agent 23 Skidoo
Explorer Of The World — Frances England
Novelties — Recess Monkey
Press Play — Brady Rymer And The Little Band That Could
Saddle Up — The Okee Dokee Brothers

Producenti i vitit, jo klasik
Greg Kurstin
Benny Blanco
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed

Incizimi më i mirë i remiksuar
“Tearing Me Up (RAC Remix)” — André Allen Anjos, remixer (Bob Moses)
“Cali Coast (Psionics Remix)” — Josh Williams, remixer (Soul Pacific)
“Heavy Star Movin’ (staRo Remix)” — staRo, remixer (The Silver Lake Chorus)
“Nineteen Hundred Eighty-Five (Timo Maas & James Teej Remix)” — Timo Maas & James Teej, remixers (Paul McCartney & Wings)
“Only” (Kaskade X Lipless Remix)— Ryan Raddon, remixer (Ry X)
“Wide Open (Joe Goddard Remix)” — Joe Goddard, remixer (The Chemical Brothers)

Producenti më i mirë, klasik
David Frost
Blanton Alspaugh
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Judith Sherman
Robina G. Young

Performanca më e mirë në opera
Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)
Bates: Works For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Ibert: Orchestral Works — Neeme Järvi, conductor (Orchestre De La Suisse Romande)
Prokofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100 — Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
Rouse: Odna Zhizn; Symphonies 3 & 4; Prospero’s Rooms — Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)

Incizimi më i mirë në opera
Corigliano: The Ghosts Of Versailles — James Conlon, conductor; Joshua Guerrero, Christopher Maltman, Lucas Meachem, Patricia Racette, Lucy Schaufer & Guanqun Yu; Blanton Alspaugh, producer (LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)
Handel: Giulio Cesare — Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Andreas Scholl & Anne-Sofie von Otter; Samuel Theis, producer (Il Giardino Armonico)
Higdon: Cold Mountain — Miguel Harth-Bedoya, conductor; Emily Fons, Nathan Gunn, Isabel Leonard & Jay Hunter Morris; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra; Santa Fe Opera Apprentice Program For Singers) Mozart: Le Nozze De Figaro — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra Of Europe; Vocalensemble Rastatt)
Szymanowski: Król Roger — Antonio Pappano, conductor; Georgia Jarman, Mariusz Kwiecień & Saimir Pirgu; Jonathan Allen, producer (Orchestra Of The Royal Opera House; Royal Opera Chorus)

Performanca më e mirë në kor
Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 — Krzystof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director (Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
Himmerland — Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby; Inger-Lise Ulsrud; Uranienborg Vokalensemble)
Janáček: Glagolitic Mass — Edward Gardner, conductor; Håkon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, Gábor Bretz, Sara Jakubiak & Stuart Skelton; Thomas Trotter; Bergen Philharmonic Orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir Of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor)
Lloyd: Bonhoeffer — Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa; The Crossing)
Steinberg: Passion Week — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

Solo më e mirë instrumentale klasike
Daugherty: Tales Of Hemingway — Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)
Adams, J.: Scheherazade.2 — Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)
Dvorák: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasy —Christian Tetzlaff; John Storgårds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)
Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9 — Kristian Bezuidenhout
1930’s Violin Concertos, Vol. 2 — Gil Shaham; Stéphane Denève, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)

Albumi solo më i mirë vokal solo
(Çmimi i përbashkët) Shakespeare Songs — Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)
(Çmim i përbashkët) Schumann & Berg — Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanist
Monteverdi — Magdalena Kožená; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)
Mozart: The Weber Sisters — Sabine Devieilhe; Raphaël Pichon, conductor (Pygmalion)
Verismo — Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

Përmbledhja më e mirë klasike
Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Gesualdo — Tõnu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producer
Vaughan Williams: Discoveries — Martyn Brabbins, conductor; Andrew Walton, producer
Wolfgang: Passing Through — Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producers
Zappa: 200 Motels — The Suites — Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers

Kompozimi më i mirë bashkëkohor klasik
Daugherty: Tales Of Hemingway — Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Bates: Anthology Of Fantastic Zoology — Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
Higdon: Cold Mountain — Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettist
Theofanidis: Bassoon Concerto — Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)
Winger: Conversations With Nijinsky — C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)

Videoja më e mirë muzikore
“Formation” — Beyoncé
“River” — Leon Bridges
“Up & Up” — Coldplay
“Gosh” — Jamie XX
“Upside Down & Inside Out” — OK Go

Filmi më i mirë muzikor
The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years — (The Beatles)
I’ll Sleep When I’m Dead — Steve Aoki
Lemonade — Beyoncé
The Music Of Strangers — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
American Saturday Night: Live From The Grand Ole Opry — (artistë të ndryshëm)