Lionel Messi e ka nisur një jetë modeste në Paris, por rezulton se edhe driblimet e argjentinasit nuk kanë qenë aq të shpeshta apo aq të suksesshme këtë sezon sa mund të prisnit.

Të dhënat e reja, në fakt, e vendosin argjentinasin jashtë 50 dribluesve më të mirë në botë, gjë që ndoshta nxjerr në pah sesi 34-vjeçari e ka përshtatur lojën e tij vitet e fundit.

Me vetëm tre gola në tetë ndeshje për PSG-në këtë sezon, dhe asnjë në Ligue 1, është e drejtë të thuhet se ai ende nuk e ka ndezur motorët në kryeqytetin francez.

Kredia e imazhit: PA

Statistikat më intriguese në lidhje me PSG-në nga të gjitha është se Messi nuk ka regjistruar as asistim deri më tani për klubin e tij të ri.

Reklama
Reklama

Sipas matjeve të paraqitura nga Observatori i Futbollit “CIES” , ish-ylli i Barçës nuk ka qenë as në mesin e 50 dribluesve më të mirë këtë sezon.

CIES publikoi së fundmi një renditje gjithëpërfshirëse, e cila tregon numrin e driblimeve të përfunduara nga një lojtar për 100 minuta lojë.

Kredia e imazhit: PA

Për zhgënjimin e shumë tifozëve, Messi as nuk e thyen top 50-shen – pavarësisht se është ndoshta dribluesi më i madh më i mirë në historinë e futbollit.

Lojtarët e tjerë që futen në top 50 përfshijnë bashkëlojtarët te PSG si, Kylian Mbappe (10) dhe Neymar (5), si dhe Vinicius Junior i Real Madrid (11) dhe ylli i Bayern Leroy Sane (24).

Reklama

Top 10 është si më poshtë:

10# Kylian Mbappe (PSG) – 5.33

9# Nahitan Nandez (Cagliari) – 5.36

8# Sofiane Boufal (Angers) – 5.52

7# Jeremie Boga (Sassuolo) – 5.80

6# Alphonso Davies (Bayern Munich) – 6.14

5# Neymar (PSG) – 6.28

4# Kamaldeen Sulemana (Stade Rennais) – 6.44

3# Allan Saint-Maximin (Newcastle United) – 7.02

2# Rafael Leao (AC Milan) – 7.10

1# Adama Traore (Wolves) – 11.24. /Telegrafi/