Robert Lewandowski nuk po ndalet së shënuari për klubin dhe kombëtaren.

Sulmuesi polak ka arritur të shënoj tre gola sot për kombëtaren e Polonisë, duke e kompletuar het-trikun e tij të tretë këtë sezon nga vetëm 12 ndeshje të luajtura.

Megjithatë, kjo nuk është e tëra, pasi sulmuesi i Bayern Munich me këto tre gola në kualifikime të botërorit e ka ngritur numrin e golave në 13-të nga vetëm shtatë ndeshje kualifikuese me Poloninë.

Këta janë golashënuesit kryesor të Bundesligas që nga sezoni 2012/13 Këta janë golashënuesit kryesor të Bundesligas që nga sezoni 2012/13

Lewandowski, me shënimin në ndeshjen e sotme ndaj Danimarkës ka arritur të shënoj në shtatë ndeshje kualifikuese radhazi.

Kështu, pasi gjithë këtyre golave të shënuara këtë sezon, polaku lirisht mund të quhet ndryshe ‘Njeriu Gol’. /Telegrafi/

Kombëtaret të cilave Lewandowski iu ka shënuar radhazi:

Danimarka

Kazakistani

Irlanda

Skocia

Gjibraltari

Gjermania

Gjeorgjia